Austrálska spoločnosť Qantas prepustí ďalších ľudí, o prácu príde vyše dvetisíc pozemných pracovníkov

Qantas Airways
Austrálska aerolinka Qantas Airways prepustí ďalšie tisíce ľudí. Foto: archívne, SITA/AP

Austrálsky národný letecký prepravca Qantas zníži počet svojich pozemných zamestnancov o viac ako dvetisíc tým, že služby, ktoré vykonávajú, si prenajme od externých firiem. Toto zníženie počtu pracovníkov je nad rámec už skôr ohláseného prepustenia šesťtisíc zamestnancov.

Qantas sa tak snaží zredukovať svoje finančné straty, ktoré mu spôsobuje pandémia ochorenia COVID-19. Informuje o tom portál bbc.com. Zamestnanci, ktorých sa táto zmena dotkne, budú mať nárok na odstupné a podporu pri prechode do nového zamestnania, uviedla firma Qantas.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Letecký prepravca dúfa, že presunom pozemných služieb na externých poskytovateľov ročne ušetrí 74 miliónov dolárov. Firma neočakáva, že medzinárodné lety obnoví skôr ako koncom roku 2021. Výnimkou by mohla byť potenciálna cestovná bublina medzi Austráliou a Novým Zélandom.

Podľa prognózy Medzinárodnej asociácie leteckej dopravy (IATA) letecké spoločnosti za tento a budúci rok vykážu straty v celkovej sume 157 miliárd dolárov. IATA odhaduje, že celosvetový počet pasažierov leteckej dopravy v tomto roku klesne na 1,8 miliardy zo 4,5 miliardy v roku 2019. V budúcom roku sa globálny počet cestujúcich v leteckej doprave podľa IATA zotaví len čiastočne na 2,8 miliardy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA)Qantas