Autobus na zavolanie v Trnavskom kraji využilo za prvý rok pôsobenia viac než tisíc ľudí a ušetrilo tisíce kilometrov

autobus
Silnejšie kompetencie pomôžu obciam a mestám zabezpečiť, aby obyvatelia viac nezostali bez potrebnej dopravy. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Službu Autobus na zavolanie využilo v Trnavskom kraji za prvý rok 1 380 ľudí z okolia Senice. Od 1. septembra minulého roka do konca augusta tohto roka si cestujúci zavolali autobus spolu 960-krát.

Najvyťaženejším mesiacom bol apríl tohto roku, keď bolo na 144 telefonických objednávok prepravených až 335 cestujúcich. Spoločnosť Arriva Trnava spustila službu pilotne v obciach Senického okresu Prietrž a Rovensko, kde býva malá frekvencia cestujúcich.

Ušetrené kilometre

Autobusy na zavolanie tu za prvý rok najazdili spolu 6 714 kilometrov, čo je podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča o približne 15-tisíc kilometrov menej, ako keby jazdili pravidelné spoje.

Autobus na zavolanie ide len vtedy, ak cestujúci dopredu zavolá dopravcovi a oznámi mu, kedy a kde by chcel nastúpiť a vystúpiť.

Rozširovanie služby

Pokračujeme v identifikácii lokalít s veľmi nízkym počtom cestujúcich, v ktorých chceme sprístupniť verejnú autobusovú dopravu. Od septembra sme túto službu rozšírili v rámci Senického okresu aj do Šaštína-Stráží a obce Čáry. Autobus na zavolanie má navyše premiéru v dvoch ďalších okresoch. V Skalickom ide o obec Koválovec a v Hlohovskom o Tekolďany,“ doplnil Viskupič. Okrem spoločnosti Arriva Trnava už službu poskytuje aj dopravca SKAND Skalica.

Dopravu je možné objednať s predstihom 48 hodín, najneskôr však spravidla 30 minút pred jej uskutočnením. V cestovných poriadkoch sú autobusy na zavolanie označené symbolom telefónneho slúchadla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Viskupič
Firmy a inštitúcie Arriva TrnavaSKAND Skalica