Autobusová doprava v Prešovskom a Košickom kraji sa vracia k školskému režimu

Košice, autobus
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

Prímestská autobusová doprava v Prešovskom a Košickom kraji bude od pondelka 19. apríla premávať v školskom režime. Do riadneho režimu sa vráti po takmer šiestich mesiacoch.

Prešovský a Košický samosprávny kraj, ktoré financujú prímestskú autobusovú dopravu ako službu vo verejnom záujme, o tom rozhodli na základe plánovaného uvoľňovania opatrení a s tým súvisiacej zvýšenej mobility cestujúcich. Informovala o tom Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja.

Viac o téme: Koronavírus

Ako v tejto súvislosti uviedol košický župan Rastislav Trnka, už za posledný týždeň zaznamenali v kraji výraznejší nárast počtu prepravených cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave.

Predpokladajú zvýšenú mobilitu

„Oproti minulému týždňu sa zvýšil počet prepravených cestujúcich o približne 18 percent. Nakoľko od pondelka 19. apríla sa vrátia všetci žiaci do škôl a otvoria sa aj prevádzky a služby, prímestské autobusy budú jazdiť v riadnom školskom režime. V praxi to znamená, že denne najazdia o približne 24-tisíc kilometrov viac ako počas mimoriadneho režimu,“ informoval Trnka.

Do nedele 11. apríla premávala prímestská autobusová doprava v mimoriadnom režime, ktorý bol posilnený o vybrané školské spoje. Aktuálne jazdia autobusy na východnom Slovensku tak, ako počas školských prázdnin. Kým v období pred pandémiou prepravili denne približne 77-tisíc ľudí, aktuálne je to zhruba 30-tisíc.

Samosprávne kraje predpokladajú, že po uvoľnení opatrení sa mobilita opäť zvýši a počet prepravených cestujúcich sa zdvojnásobí.

Dopravcovia prišli o milióny eur

„Spoločný a koordinovaný návrat oboch krajov k bežnému režimu prímestskej dopravy je ďalším potvrdením toho, že ide o jednotný dopravný systém na území východného Slovenska. Do prevádzky sa vrátia všetky spoje vrátane ranných a poobedňajších, ktoré zabezpečujú dopravu detí do škôl a späť domov. Verím, že už čoskoro budú môcť prejsť všetci žiaci na prezenčnú formu vyučovania, aby spoje nepremávali naprázdno,“ skonštatoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Upozornil, že za minulý rok v dôsledku pandémie prišli dopravcovia v kraji na tržbách o 3,8 milióna eur. „Ak majú naši dopravcovia poskytovať služby v plnom rozsahu aj naďalej, štát by mal samosprávnym krajom poskytnúť pomocnú ruku,“ dodal Majerský.

Zmena v cestovnom poriadku sa týka všetkých autobusových dopravcov na východnom Slovensku, teda spoločností ARRIVA Michalovce, a.s., BUS Karpaty, spol. s.r.o, eurobus a.s., SAD Humenné, a.s., SAD Poprad, a.s., a SAD Prešov, a.s.

Aj napriek uvoľňovaniu opatrení budú v autobusoch prímestskej autobusovej dopravy naďalej platiť sprísnené hygienické opatrenia, to znamená povinné nosenie respirátorov. Dopravcovia tiež odporúčajú, aby cestujúci uprednostňovali platbu dopravnou kartou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan MajerskýRastislav Trnka