Autobusy na zavolanie môžu byť realitou, v Košickom kraji ich využijú najmä ľudia z malých obcí

autobus, cestujúci
Foto: ilustračné, Getty Images

Košický samosprávny kraj zavádza v prímestskej autobusovej doprave službu takzvaných autobusov na zavolanie. Cieľom je zlepšiť efektivitu prímestských autobusov a dopravnú obslužnosť v lokalitách, kde je nízky počet cestujúcich. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.

Cena lístka zostane rovnaká

Snažíme sa zlepšovať verejnú dopravu na miestach, kde autobusy premávajú iba niekoľkokrát za deň alebo vo večerných hodinách nepremávajú vôbec. Táto služba má zabezpečiť to, že ak si cestujúci vopred zavolá autobus, v rámci zachádzky ho prepraví,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Autobus na zavolanie bude premávať vtedy, ak si ho cestujúci vopred objedná telefonicky alebo zaslaním SMS správy s uvedením podrobností prepravy. Cena cestovného lístka ostane rovnaká ako v prímestskej pravidelnej autobusovej doprave podľa platnej tarify.

„Aktuálne rokujú s dopravcami a starostami obcí, ktoré sme iniciovali. Chceme vytypovať presné lokality, v ktorých by mala táto služba fungovať. Keďže v Košickom kraji je 40 percent obcí, ktoré majú menej ako 500 obyvateľov, nebude ťažké určiť miesta, kde budú zachádzať autobusy na zavolanie. Už teraz vieme, že v Sobraneckom okrese či v Medzibodroží nájde táto služba uplatnenie,“ dodal Trnka.

Fungujú v zahraničí

Autobusy na zavolanie dlhodobo úspešne uplatňujú aj v zahraničí, napríklad v Rakúsku, Českej republike či Luxembursku. Košický samosprávny kraj si realizáciu tohto spôsobu zabezpečenia dopravných služieb vyskúšal vďaka projektu Last Mile – Posledná míľa. Na základe týchto skúsenosti inicioval Košický samosprávny kraj zmenu vyhlášky Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá má od apríla tohto roka zadefinovaný pojem autobus na zavolanie.

„Sme radi, že táto myšlienka inšpirovala aj iné samosprávne kraje, ktoré podobne ako my zavádzajú túto službu pre občanov. Naším spoločným cieľom je, aby bola prímestská doprava dostupná pre všetkých cestujúcich,“ dodal Trnka.

Autobusy na zavolanie by mali v Košickom kraji fungovať od zavedenia nových cestovných poriadkov pre budúci kalendárny rok, teda od 15. decembra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)