Autobusy prímestskej dopravy v Košickom a Prešovskom kraji nebudú počas Veľkej noci jazdiť

autobus
Foto: ilustračné, SITA/Braňo Bibel.

Autobusy prímestskej dopravy, ktoré jazdia v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji, nebudú premávať počas Veľkonočných sviatkov od piatka 10. apríla do pondelka 13. apríla. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Väčšina najväčších zamestnávateľov v kraji počas Veľkej noci obmedzí, alebo úplne odstaví výrobu. Okrem soboty zostanú v uvedenom termíne zatvorené aj potraviny či drogérie. Aby sme sa vyhli nehospodárnemu využitiu autobusov, no predovšetkým aby sme zamedzili šírenie nového koronavírusu, rozhodli sme sa počas sviatkov pozastaviť prímestskú autobusovú dopravu. Toto opatrenie sme prijali aj v súlade s návrhom premiéra obmedziť pohyb obyvateľov počas veľkonočných sviatkov,“ uviedol košický župan Rastislav Trnka.

Opatrenie vzniklo po dohode Košického aj Prešovského samosprávneho kraja v spolupráci s IDS Východ. Počas štyroch dní sa tak pozastavia linky zmluvných dopravcov Košického kraja, a to spoločnosti ARRIVA Michalovce a eurobus. V rámci Prešovského kraja pôjde o SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné a BUS KARPATY.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Situácia v posledných týždňoch, ktorá si vyžiadala zatvorenie škôl i viacerých prevádzok, mala výrazný vplyv na pokles cestujúcich. Tí pracujú z domu, alebo uprednostnili individuálnu dopravu. Podľa Trnku týmto riešením chce župa predísť zhromažďovaniu skupín ľudí a ich presunom.

„Sviatky sú zároveň pre väčšinu ľudí obdobím stretávania sa, tento rok však budú iné, než na aké sme zvyknutí. Zostať doma je preto to najlepšie, čo pre seba aj ostatných môžeme urobiť,“ dodal Trnka.

Namiesto cestujúcich vozili vzduch

Podľa predsedu PSK Milana Majerského k tomuto kroku pristúpili kraje najmä z dôvodu zabránenia komunitného prenosu koronavírusu.

„Považujem za dôležité, aby sme obmedzili pohyb počas Veľkej noci a necestovali za našimi rodinami a známymi. Práve z tohto dôvodu sme pristúpili možno k radikálnemu, no nevyhnutnému opatreniu,“ zdôvodnil obmedzenie Majerský.

Viac o téme: Koronavírus

Kraj opatrením reaguje na odporúčania ministerstva zdravotníctva o minimalizácii pohybu počas nadchádzajúcich sviatkov, keď sú navyše zatvorené obchody. Takisto došlo k výraznému poklesu cestujúcich. Podľa Majerského premávala v poslednom období väčšina autobusov prázdna.

„Dostal som sa pod obrovský tlak, že vozíme vzduch. Je to to najdrahšie, čo môžeme urobiť, že jazdia autobusy prázdne. Mnoho prevádzok je obmedzených a veľa ľudí sa radšej chce presúvať vlastnými prostriedkami,“ doplnil Majerský. Ako dodal, v posledných troch týždňoch sledovali pri obmedzení dopravy vzniknutú situáciu a snažili sa vyjsť v ústrety zamestnávateľom v prípade, že potrebovali zaradiť niektorý spoj navyše.

Mimoriadny cestovný poriadok

Kraj teraz o svojom rozhodnutí bude podľa župana informovať všetkých starostov, ale aj nemocnice a sociálne zariadenia, ktoré sú podľa neho vystavené najväčším náporom, keďže pracujú v nepretržitej prevádzke.

„Bude dostatočná informačná kampaň na to, aby si vedeli nastaviť služby tak, aby v prípade odstávky týchto autobusov na tieto štyri dni, sa mohli dať dohromady a cestovať s kolegami spoločnými motorovými vozidlami s tým, že si popresúvajú služby,“ vysvetlil Majerský

Prešovský kraj zaviedol v doprave už niekoľko preventívnych opatrení v súvislosti s koronavírusom. Doteraz posledným z nich bol mimoriadny cestovný poriadok, ktorý vstúpil do platnosti od 1. apríla.

Všetky potrebné informácie sa cestujúci dozvedia na webových stránkach jednotlivých dopravcov, župy www.vucke.sk a www.cp.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)