Autodopravcovia a Asociácia Žltý Anjel sa vyhrážajú protestami, trápi ich nedostatok vodičov či vysoké náklady

štrajk autodopravcov
Foto: SITA/Milo Fabian

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) a Asociácia Žltý Anjel Asistance24 žiadajú Ministerstvo dopravy a výstavby SR, vládu a Národnú radu SR, aby sa začali ihneď zaoberať problémami dopravcov. Zároveň zvažujú protesty ako v minulom roku.

Situácia v tomto sektore je podľa nich veľmi kritická, chýbajú vodiči pre cestnú nákladnú dopravu, náklady na dopravu sú veľmi vysoké a nie je možné, aby slovenskí dopravcovia boli konkurencieschopní voči európskym krajinám.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Obe organizácie o tom informovali v pondelok s tým, že dopravcovia budú mať problém pridať vodičom financie na mzdách pokiaľ sa im neznížia náklady.

Problém regionálnych autodopravcov

Tvrdia, že veľa vodičov odchádza do zahraničia, kde zarobia omnoho viac ako na Slovensku, pričom problém budú mať hlavne regionálni dopravcovia, tak ako je to teraz vo Veľkej Británii.

„Bolo by vhodné, keby po roku a pol vládnutia tejto vlády sa začal niekto zaoberať dopravou a neignorovali nás ako doteraz. Žiadali sme vratku spotrebnej dane z palív, zníženie cestného mýta, vyhlásenie nového tendra na mýtny systém a finančnú pomoc počas Covidu,“ uviedli organizácie.

Prehlbovanie zadlženosti

Sú si vedomé, že situácia vo verejných financiách je veľmi zlá, ale pokiaľ sa podľa nich budú musieť znížiť stavy v doprave, tak vo verejných financiách sa bude prehlbovať väčšia zadlženosť. Ako dodali, vláda by mala začať znižovať aj počet zamestnancov v štátnej správe.

„Už sme vyzvali vládu, aby s nami začali rokovať do 15. októbra 2021. Ak sa tak nestane, tak nám neostane nič iné ako si zopakovať rok 2020,“ upozornili s pripomenutím minuloročných protestov. Dopravcov podporujú aj Iniciatíva poľnohospodárov Slovenska a Únia vodičov Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Asociácia Žltý Anjel Asistance24Iniciatíva poľnohospodárovMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná rada SRUNAS Únia autodopravcov SlovenskaÚnia vodičov SlovenskaVláda SR