Autolekárničku môžete používať aj po dátume spotreby, exspiráciu nebudú kontrolovať ani počas STK

autolekárnička, auto
Foto: ilustračné, Getty Images

Autolekárnička bude po novom platiť aj po uplynutí svojej platnosti. Umožní to novela vyhlášky týkajúca sa podrobností o prevádzke vozidiel v cestnej premávke s účinnosťou od 1. novembra 2019. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) pripravilo zmenu noriem v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR.

Novela v rámci povinnej výbavy vozidiel u lekárničiek zrušuje lehotu ich exspirácie, čiže vypršanie platnosti, tak, aby mohli byť vo vozidlách aj po dátume spotreby. Ako v pondelok informoval rezort dopravy v tlačovej správe, doba platnosti na autolekárničkách sa už teda nebude kontrolovať ani v rámci pravidelnej technickej kontroly vozidla.

Obsah lekárničky

Touto zmenou sme chceli vyjsť v ústrety vodičom, ktorí boli nútení pravidelne obmieňať autolekárničky kvôli dobe trvania ich platnosti, hoci dnešné zloženie autolekárničky si takéto časté obmeny nevyžadovalo,“ povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd). „Podľa nových pravidiel sa nebude prihliadať na samotnú dobu exspirácie, a to do momentu, pokiaľ z nej vodič niečo nepoužije,“ uviedol minister.

V prípade obsahu lekárničky nebudú žiadne zmeny. Obsah lekárničiek je rozdelený do štyroch samostatných modulov, ktorých obaly sú označené podľa svojho názvu ako: modul č. 1 – pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu, modul č. 2 – malé rany, odreniny, modul č. 3 – veľké rany, krvácanie, popáleniny, modul č. 4 – zlomeniny, poranenia kĺbov. Každá lekárnička musí obsahovať tiež kartu prvej pomoci.

Miesto pre autolekárničku

Obsah lekárničky musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia. Lekárnička sa vo vozidle ukladá tak, že na ňu nedopadá priame slnečné žiarenie,“ poznamenala hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká. Uložný priestor lekárničky musí byť suchý, čistý a ľahko prístupný.

V osobných vozidlách je ideálnym miestom kufor vozidla, kde nedochádza k žiadnej zmene. Lekárnička v autobusoch sa podľa novej úpravy umiestňuje na označenom a prístupnom mieste v priestore vozidla určenom pre cestujúcich,“ dodala Ducká.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád Érsek
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR