Banskobystričania doplatia na Kotlebove dodatky s autobusovým dopravcom. Uhradia milióny eur za niečo, čo nevyužili

SAD Zvolen
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vyzvali spoločnosť SAD Zvolen, aby stiahla žalobu o uhradenie 1,6 milióna eur.

Kotlebove dodatky

Tie dopravca žiada na súde s odvolaním sa na tzv. Kotlebove dodatky, v ktorých sa mal kraj podľa žalobcu zaviazať, že SAD Zvolen neklesne počet najazdených kilometrov počas platnosti zafixovaných cien. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

„Tento súdny spor je výsledkom nejasných formulácií v dodatku o zafixovaní zmluvných cien za kilometer v posledných dvoch rokoch pôvodného kontraktu,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter s tým, že spor sa vzťahuje na roky 2008 až 2018.

Dodatok s dopravcom uzatvoril kraj v čase, keď bol banskobystrickým županom Marian Kotleba. Zafixovanie sadzby za kilometer malo kraju ušetriť zdroje.

„Rozsudok okresného súdu z 20. mája tohto roku, ktorý je v neprospech župy, však ukazuje, že to tak nemusí byť,“ povedal Lunter. Dodal, že kraj sa voči rozsudku odvolá, ak dopravca na stiahnutie žaloby nepristúpi.

Neadekvátne odškodnenie

SAD Zvolen si na súde žiada doplatiť 1,6 milióna eur za to, že najazdil menší počet kilometrov ako v referenčnom roku, ku ktorému mali byť ceny zafixované.

„Táto suma predstavuje 12 percent z celkových nákladov na dopravu uhradených dopravcovi z rozpočtu BBSK. Peniaze pýta za neodjazdenie 4 800 kilometrov, ktoré predstavujú 0,15 percenta z celkového počtu 20 miliónov dopravcom odjazdených kilometrov. Okolnosti, za akých došlo k zníženému počtu odjazdených kilometrov, ktoré sú predmetom žaloby, považujeme za objektívne, odôvodniteľné a udiali sa plne vo verejnom záujme. Zneužívanie zmluvných dodatkov podpísaných bývalým vedením BBSK na čele s Marianom Kotlebom na vymáhanie takejto sumy považujeme za krajne neprimerané, v hrubom rozpore s verejným záujmom, ako aj neadekvátne vo vzťahu ku skutočnosti, že BBSK uhrádza svoje záväzky za odjazdené kilometre načas a v riadnej výške,“ píše sa v uznesení, ktoré v piatok prijalo krajské zastupiteľstvo.

Zlepšenie dopravnej dostupnosti

Poslanci zároveň dopravcu vyzvali, aby pristúpil na takú dohodu o urovnaní tohto sporu, ktorá bude vo finančnom vyjadrení zodpovedať alikvotnému podielu neodjazdených kilometrov na celkovom počte odjazdených kilometrov.

„Verejný záujem v prospech cestujúcich predstavoval presun dvoch spojov z jedného dopravcu na druhého, s cieľom zlepšenia dopravnej dostupnosti občanom a zníženia počtu prestupov. Považujeme za absurdné a neprimerané, aby za neodjazdených 0,15 percenta objemu zazmluvnených kilometrov požadoval dopravca ekvivalent nákladov za 12 percent celkového objemu výkonov,“ doplnil župan Lunter.

Župa mala ušetriť milióny eur

Nespokojní sú aj poslanci, ktorí v minulosti za prijatie dodatkov hlasovali. „Keď sme schvaľovali ako poslanci BBSK dodatok k zmluve so spoločnosťou SAD Zvolen, tak nás bývalý predseda, pán Kotleba, ubezpečoval, že akonáhle zafixujeme cenu za kilometer, tak samosprávny kraj ušetrí niekoľko miliónov eur. Dnes s hrôzou zisťujem ako poslankyňa, že sme boli oklamaní a že máme súkromnému dopravcovi zaplatiť 1,6 milióna eur za kilometre, ktoré neodjazdil. Vyzývam aj ja ako poslankyňa predsedu predstavenstva SAD Zvolen, aby sa tejto sumy vzdal, pretože si myslím, že občania kraja jednoducho nemôžu platiť za niečo, čo nevyužili vo svoj prospech,“ povedala Božena Kováčová, poslankyňa za obvod Žiar nad Hronom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Božena KováčováJán LunterLenka ŠtepánekováMarian Kotleba
Firmy a inštitúcie SAD Zvolen