Banskobystrická správa ciest obnovila vozový park

Bb_stroje.jpg
Nový vozový park v BBRSC Foto: BBSK
Na kúpu techniky si zobrala úver 1,689 mil. eur.

Deväť nových nákladných vozidiel v hodnote 1,689 mil. eur dnes uviedla do prevádzky Banskobystrická regionálna správa ciest (BBRSC) v rámci obnovy a modernizácie vozového parku. Ako dnes pre agentúru SITA povedal predseda predstavenstva BBRSC Ján Havran, na kúpu si zobrali komerčný úver s úrokom 0,6 % so splatnosťou štyri roky.

Väčšinu strojov dodala spoločnosť MAN. Na nosné časti boli kúpené nadstavby spoločnosti Kobit-SK, s.r.o. Ide o autá, ktoré majú vymeniteľné nadstavby.

To umožňuje ich využitie v zimnej údržbe ako sypače a odhŕňače snehu. Ich použitie v letnom období bude hlavne na opravy rôznych prasklín ciest, opravy celých plošných úsekov, prepravu materiálu a čistenie ciest vodou.

sypače
Nový vozový park BBRSC

Nevyhnutná investícia

Nové vozidlá získajú strediská v Banskej Bystrici, Lučatíne, Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote, Jelšave, Kriváni a vo Veľkom Krtíši.

„Ide o nevyhnutnú investíciu, keďže za posledných šesť rokov pribudli do nášho vozového parku len dve vozidlá a priemerný vek súčasných je dvadsať rokov,“ uviedol Havran. BBRSC plánuje v investíciách do novej techniky pokračovať.

Zároveň dodal, že ambíciou je vozový park zúžiť a používať vozidlá naprieč celým krajom, aby ich dokázali udržať vo vyhovujúcom technickom stave a modernizovať.

Staré stroje postupne nahradia novými

Prvým krokom bude analýza stavu vozidiel vo všetkých strediskách v kraji. Následne najstaršie vyradia a takmer nefunkčné stroje poslúžia ako zdroj náhradných dielov. Do stredísk, ktoré nedostali nové stroje, budú presunuté tie, ktoré sú stále funkčné a spoľahlivé, uzavrel Havran.

BBRSC má v súčasnosti k dispozícii 480 kusov techniky v 15 strediskách.

snežný pluh
Nový vozový park BBRSC

„Bezpečnosť na cestách je prvoradá. Preto je doprava jednou z priorít, ktoré sme si stanovili. Tak, ako župa aktuálne investuje do opráv a rekonštrukcií ciest, uvedomujeme si aj dôležitosť kvalitnej techniky na údržbu ciest,“ konštatoval predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter.

Banskobystrická regionálna správa ciest bola založená na základe uznesenia Zastupiteľstva BBSK v roku 2007 za účelom správy a údržby ciest II. a III. triedy v dĺžke 2 556 kilometrov a 1 107 mostných objektov vo vlastníctve kraja a investičnej činnosti na týchto cestách. Jej jediným akcionárom je BBSK.

Zameraním BBRSC je okrem správy a údržby ciest II. a III. triedy aj podnikateľská činnosť na cestných komunikáciách a vykonávanie s tým súvisiacich činností, ktoré zabezpečujú zriadené strediská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)