Banskobytrický kraj pre zastavené autobusy SAD Zvolen mimoriadnu situáciu nevyhlási

BANSKÁ BYSTRICA: Spor so SAD Zvolen
Pohľad na autobus SAD Zvolen na autobusovej stanici v Banskej Bystrici. Autobusy prevádzkované Slovenskou autobusovou dopravou (SAD) Zvolen nebudú v Banskobystrickom kraji od 25. januára 2020 premávať. Hlavným dôvodom je spor medzi Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) a dopravcom SAD Zvolen, ktorý spôsobilo výrazné navýšenie zálohových platieb za výkony vo verejnej doprave na tento rok. Banská Bystrica, 24. január 2020. Foto: SITA/Peter Rusko

Bezpečnostná rada kraja Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pre prímestské autobusy nevyhlásila mimoriadnu situáciu. Mimoriadne rokovanie bezpečnostnej rady sa uskutočnilo v piatok vo večerných hodinách pre situáciu v prímestskej autobusovej doprave, ktorá od soboty rozhodnutím dopravcu SAD Zvolen nebude premávať.

Agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková s tým, že bezpečnostná rada sa zišla v plnom počte, o vyhlásení mimoriadnej situácie však nerozhodla.

Prerušenie verejnej dopravy

Nie sú splnené podmienky na vyhlásenie mimoriadnej situácie, čo sa týka vyhlásenia núdzového stavu, ten má oprávnenie vyhlasovať len vláda,“ povedal po zasadaní predseda bezpečnostnej rady a zároveň prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Július Ernek s tým, že zápisnicu zo zasadnutia v podobe informatívnej správy dostane Bezpečnostná rada Slovenskej republiky.

Dôvodom pre zvolanie mimoriadnej bezpečnostnej rady kraja bola obava z nezákonného postupu SAD Zvolen, ktorá môže reálne ohroziť zdravie obyvateľov i fungovanie strategických podnikov v kraji.

Dopravca oznámil, že od soboty 25. januára až do odvolania prerušuje verejnú dopravu na všetkých linkách, s výnimkou tých, ktoré fungujú na základe osobitných zmlúv.

Rozhodne súd

Máme informácie, že nemocnice v kraji sú o situácii informované a počas víkendu majú služby zabezpečené tak, aby ich prípadný výpadok autobusov nepostihol. Podľa našich informácií by začiatkom týždňa mohol rozhodnúť súd o neodkladnom opatrení, ktorým by dopravcovi nariadil vykonávať dopravu vo verejnom záujme podľa platných licencií a cestovných poriadkov,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Vedúca tímu externej komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Beata Martinkovičová pre agentúru SITA uviedla, že s BBSK o situácii komunikujú. BBSK na svojej stránke uviedlo, že dnes a v nedeľu ZSSK posilňuje kapacitu vlakových súprav na trati Banská Bystrica – Zvolen. Dodáva, že ak bude krízová situácia pokračovať, ZSSK je pripravená posilniť vlakové spoje na najviac vyťažených trasách.

Kraj k situácii a otázkam ohľadom verejnej dopravy zriadil telefonické linky uvedené na oficiálnej stránke BBSK, na ktoré sa môžu obyvatelia obrátiť už počas víkendu. Na pondelok 27. januára je zvolané aj mimoriadne zasadnutie Zastupiteľstva BBSK, ktoré sa má zaoberať riešením aktuálnej situácie v prímestskej doprave v Banskobystrickom kraji.

K dohode nedošlo

Spor medzi BBSK a SAD Zvolen sa vlečie od septembra 2018, kedy BBSK informovalo, že odmieta plniť od januára 2019 zmluvy s dopravcami zabezpečujúcimi prímestskú autobusovú dopravu v kraji.

Vzhľadom k tomu, že nedošlo k dohode a uzavretiu dočasných krátkodobých zmlúv s dopravcami, tak sa vedenie BBSK rozhodlo spor o platnosť predĺženia zmlúv dodatkami s autobusovými dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec riešiť súdnou cestou.

V decembri minulého roka Okresný súd vo Zvolene rozhodol, že dodatok, ktorý podpísala SAD Zvolen s bývalým vedením kraja za pôsobenia Mariana Kotlebu, je minimálne v časti predĺženia pôvodnej zmluvy o päť rokov uzatvorený v rozpore so zákonom. Rozsudok doteraz nebol doručený BBSK a stále nenadobudol právoplatnosť.

Spoločnosť SAD Zvolen v súčasnosti zabezpečuje pravidelnú prímestskú dopravu na takmer 70 % územia Banskobystrického samosprávneho kraja v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Brezno, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LunterJúlius Ernek
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)SAD Zvolen