Berlínske letisko Tegel po šesťdesiatich rokoch zatvorili, posledný let patril stroju Air France

Letisko Tegel
Airbus leteckej spoločnosti Air France pred posledným vzlietnutím z berlínskeho letiska Tegel. Foto: Michael Kappeler/dpa/AP

Nemecká metropola Berlín sa v nedeľu definitívne rozlúčila s doterajším hlavným letiskom Tegel, keďže kompletná letecká doprava sa presúva na nový uzol na okraji mesta.

Letecké spoločnosti v sobotu presunuli posledné lietadlá na nové Brandenburské letisko Willyho Brandta, ktoré spustili deväť rokov po naplánovanom termíne. Výstavba si navyše vyžiadala omnoho vyšší rozpočet, než sa pôvodne počítalo.

Prvý a posledný let Air France

Posledný plánovaný let odštartoval z Tegelu v nedeľu popoludní. Smerom do Paríža ho uskutočnilo lietadlo spoločnosti Air France, symbolicky na počesť prvého komerčného letu z tohto letiska pred 60 rokmi.

Počas studenej vojny, keď bol Berlín rozdelený na francúzsku, americkú, britskú a sovietsku zónu, mala každá z nich vlastné letisko.

Sovietske letisko poslúžilo novému

Najstaršie, americké letisko Tempelhof, bolo uzavreté v roku 2008 a na väčšine jeho niekdajšej plochy sa momentálne nachádza mestský park.

Britské letisko Gatow odstavili v roku 1994 a sovietske letisko Schönefeld poslúžilo pri výstavbe nového Brandenburského letiska Willyho Brandta.

Tegel

bol začiatkom 20. storočia miestom využívaným pre vzducholode. Neskôr počas nacistickej éry to bol výcvikový priestor vzdušných síl. V roku 1948 v tejto lokalite v reakcii na sovietsku blokádu západného Berlína narýchlo postavili letisko, aby mohli západní spojenci zásobovať mesto.

Prvé komerčné lety sa začali v roku 1960, keď pravidelnú linku spustila spomenutá spoločnosť Air France.

Keď sa však Berlín po zjednotení Nemecka opäť stal hlavným mestom, prevádzka tohto letiska si vyžiadala daň v podobe problematickejšej dopravy. Mnoho ľudí sa taktiež sťažovalo na hluk spôsobený lietadlami.

Mesto plánovalo Tegel zatvoriť v roku 2011, no oneskorenie výstavby nového letiska spôsobilo, že musel ostať v prevádzke ešte ďalších deväť rokov.

V budúcnosti by sa na mieste letiska mal nachádzať výskumný a priemyselný park, počas najbližších šiestich mesiacov však bude Tegel plniť funkciu náhradného letiska pre prípad, že by na novom letisku došlo k nejakým problémom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom