Bezpečnosť na cestách počas leta výrazne klesá, aké sú najčastejšie príčiny nehôd?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dopravné riziko je v lete oveľa vyššie
Dopravné riziko je v lete oveľa vyššie Foto: Pixabay

Extrémne teploty, zvýšená intenzita cestnej premávky, dlhé jazdné trasy. Počas letnej sezóny stúpa nehodovosť a to nie len na slovenských cestách. Čo robiť, aby ste cestu autom prežili v zdraví a ako sa chrániť pre prípad, že k nehode napriek všetkým opatreniam dôjde? V prvom rade, šoférujte opatrne!

Počas minuloročných letných prázdnin bolo na Slovensku zaznamenaných 2 531 dopravných nehôd, pri ktorých prišlo o život 49 osôb, ťažko sa zranilo 245 osôb a ľahké zranenia utrpelo 1 130. V porovnaní s ostatnými mesiacmi v roku je citeľný nárast nehodovosti. Za obeť padajú nielen šoféri áut, autobusov, kamiónov, ale i spolujazdci. Informovala NN Životná poisťovňa.

Najčastejšia príčina nehôd

K zvýšenému počtu nehôd v lete dochádza v dôsledku kombinácie viacerých faktorov. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd vo všeobecnosti je nedodržanie povolenej rýchlosti, ale aj alkohol a omamné látky za volantom či nedodržanie prednosti v jazde.

K ďalším dôvodom patrí porušovanie povinností vodiča, ako napríklad nepoužívanie smeroviek. Počet nehôd, najmä v letných mesiacoch, stúpa priamo úmerne zvýšenému počtu vozidiel na cestách.

Dodržiavať povolenú rýchlosti sa oplatí hneď z viacerých dôvodov
Dodržiavať povolenú rýchlosti sa oplatí hneď z viacerých dôvodov Foto: NN Životná poisťovňa

Ospalosť a únava sú príčinou vážnych dopravných nehôd približne v ⅕ prípadov. Málo vodičov si uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona ani nemali sadať za volant. Odporúčame preto, aby vodiči nepreceňovali svoje sily a počas jazdy si radšej dali častejšie prestávky na oddych, a čo je veľmi dôležité, dodržiavali pitný režim.

Vysoké teploty spomaľujú naše reflexy

Ďalším výrazným faktorom, ktorý prispieva k zvýšenej nehodovosti, sú extrémne teploty. Unavujú, otupujú pozornosť i dobu reakcie vodiča a výrazne prispievajú k stavom mikrospánku aj na kratších trasách. Východiskom nie je ani klimatizácia – tá únavu len oddiali, rozhodne ju však nepotlačí úplne.

Odborníci teda varujú pred jazdou dlhšou ako 3 hodiny nepretržite. Je rozumné dávať si pravidelné prestávky aj za cenu, že sa tým cesta predĺži. Sezónnym nebezpečenstvom sú tiež lokálne prietrže mračien vznikajúce pri extrémnych horúčavách, ktoré môžu znížiť bezpečnosť na vozovke.

Dbajte na vysokú mieru koncentrácie

Veľké množstvo vody pri vysokej rýchlosti v kombinácii s letnými pneumatikami s plytším dezénom zvyšuje riziko šmyku a následnej kolízie.

Za volantom treba rešpektovať pravidlá cestnej premávky, dbať na vysokú mieru koncentrácie, predvídať správanie ostatných vodičov, ale nápomocné môže byť aj vhodne nastavené životné poistenie. V prípade vážnej nehody každému postihnutému a jeho rodine pomôže finančná injekcia v podobe poistného plnenia.

Najväčšie riziká na cestách počas leta

  • nezodpovední vodiči nedodržiavajúci dopravné predpisy
  • väčší počet neskúsených vodičov v požičaných motorových vozidlách
  • zvýšený počet cyklistov a motorkárov
  • negatívny vplyv striedajúcich sa teplôt na ľudský organizmus
  • únava z tepla
  • nepredvídateľný mikrospánok
  • dlhé trasy
  • náhle dažďové prehánky
Zoznam najčastejších príčin dopravných nehôd
Zoznam najčastejších príčin dopravných nehôd Zdroj Ministerstvo vnútra

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela Tomášková