Bezplatné cestovanie mestskou hromadnou dopravou sa v Trenčíne ruší, ľudia službu zneužívali

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Sita

Po necelých troch týždňoch sa končí možnosť bezplatného cestovania mestskou hromadnou dopravou (MHD) v Trenčíne. Podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej autobusy MHD naďalej premávajú vo víkendovom režime a posilnené sú ranné a popoludňajšie spoje pre pracujúcich. V autobusoch stále platia prísne hygienické opatrenia.

Ľudia ignorovali nariadenia hlavného hygienika

Bezplatnú MHD v Trenčíne zaviedli 18. marca na základe rozhodnutia primátora Richarda Rybníčka ako jedno z preventívnych opatrení, ktoré malo zabrániť šíreniu koronavírusu.

„Toto opatrenie chcelo byť aj úľavou pre ľudí, ktorí v tomto čase musia hromadnou dopravou dochádzať do práce, preto boli zároveň pre nich posilnené vybrané spoje. Prax však ukázala, že bezplatná doprava bola pre niektorých občanov motiváciou nadmerne sa voziť mestskými autobusmi, často na krátke vzdialenosti, a teda zvyšovať riziko nákazy,“ vysvetlila Ságová rozhodnutie o tom, že možnosť bezplatného cestovania sa od 6. apríla ruší.

Platia prísne pravidlá

V autobusoch počas mimoriadnej situácie naďalej platia prísne hygienické pravidlá.

Žiadame cestujúcich, aby používali rúška alebo inú ochranu tváre, prípadne aj rukavice a neobsadzovali prvé rady sedadiel za vodičom. Žiadame tiež chorých s prejavmi nádchy a kašľa, aby nenastupovali do autobusov a chránili tak zdravie ostatných občanov a vodičov autobusov,“ upozorňuje hovorkyňa SAD Trenčín Ivana Strelcová s dôvetkom, že vystupovanie z autobusov MHD bude možné len strednými a zadnými dverami.

Cestujúci majú minimalizovať kontakt s vodičom

Zrušením bezplatného cestovania bude opäť dochádzať ku kontaktom cestujúcich s vodičom. „Pri manipulácii s hotovosťou v autobusoch žiadame cestujúcich, aby v prípade platby hotovosťou, ak je to možné, si pripravili presnú čiastku a minimalizovali tak kontakt s vodičom,“ vyzvala Strelcová.

Mestské autobusy naďalej budú premávať vo víkendovom režime, novinkou sú ďalšie posilové spoje predovšetkým na linke č. 6 premávajúcej medzi sídliskom Sihoť IV a priemyselným parkom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eriky SágovejRichard Rybníček