Boeing 737 Max by sa onedlho mohol vrátiť na oblohu, európska agentúra je so zmenami spokojná

Boeing 737 MAX
Boeing 737 MAX. Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) sa blíži k rozhodnutiu o povolení návratu lietadla Boeing 737 Max na oblohu po tom, ako bolo celosvetovo uzemnené po dvoch tragických nehodách.

Výkonný riaditeľ EASA Patrick Ky uviedol, že je spokojný s tým, že vďaka zmenám je lietadlo dostatočne bezpečné na návrat na oblohu pred koncom tohto roka. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Tretí senzor by tiež potešil

„Úroveň dosiahnutej bezpečnosti je pre nás dostačujúca,“ citovala agentúra Bloomberg riaditeľa EASA. Patrick Ky podľa nej povedal, že vývoj ďalšieho senzora potrvá 20 až 24 mesiacov a agentúra prediskutovala s Boeingom „fakt, že s tretím senzorom by sme mohli dosiahnuť dokonca vyššie úrovne bezpečnosti“.

EASA pre Associated Press uviedla, že článok Bloombergu je presný. V odpovedi agentúra ďalej konštatovala, že „teraz je v procese skúmania konečných dokumentov pred navrhnutím smernice o letovej spôsobilosti pre Boeing 737 Max, ktorú pravdepodobne zverejnia na budúci mesiac pre verejnú konzultáciu“.

Stovky uzemnených lietadiel

Po ukončení konzultácie sa zverejní konečná smernica o letovej spôsobilosti, dodala EASA. Podľa Bloombergu proces verejnej konzultácie bude trvať štyri týždne.

Letecké spoločnosti začali využívať stroje Max v roku 2017. Takmer 400 týchto lietadiel bolo v leteckej premávke v čase, keď boli uzemnené v reakcii na nehodu v Indonézii v roku 2018 a v Etiópii v roku 2019.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Patrick Ky
Firmy a inštitúcie EASA Európska agentúra pre bezpečnosť letectva