Boeing 737 MAX sa možno vráti do Európy, EASA skúma žiadosť o schválenie letov

Boeing 737 MAX
Lietadlo Boeing 737 MAX. Foto: archívne, SITA/AP

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) skúma žiadosť spoločnosti Boeing o schválenie letov stroja Boeing 737 MAX. Ako informovala v utorok, vo veci rozhodne do 28 dní.

EASA od začiatku hovorila, že stroje 737 MAX v spolupráci s FAA a Boeingom objektívne a nezávisle posúdime, aby sa nezopakovali tragické udalosti, ktoré zasiahli tak veľa ľudí,“ uviedla agentúra vo vyhlásení.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) minulý týždeň povolil obnovenie prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX. Stroje uzemnili vlani po tom, čo vyšetrovanie dvoch smrtiacich nehôd odhalilo konštrukčné chyby. Výnos o obnovení prevádzky podpísal šéf úradu Steve Dickson. Rozhodnutie označil za výsledok „komplexného a metodického“ kontrolného procesu, ktorý trval 20 mesiacov. Lietadlá sa môžu vrátiť do vzduchu pod podmienkou úprav kriticky dôležitého softvéru a zaškolenia pilotov na letových trenažéroch.

Lietadlá Boeing 737 MAX sa začali používať v roku 2017. V prevádzke ich bolo takmer 400. Po leteckých nešťastiach predvlani v Indonézii a minulý rok v Etiópii, ktoré si vyžiadali spolu 346 ľudských životov, ich museli prestať používať. Vyšetrovatelia poukázali na automatizovaný systém letovej kontroly (MCAS), ktorý na základe chybných údajov zo senzorov tlačil nos lietadiel smerom nadol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Steve Dickson
Firmy a inštitúcie BoeingEASA Európska agentúra pre bezpečnosť letectva