Boeing má na krku prvú žalobu za haváriu lietadla

|
Foto: SITA / AP

Americký výrobca lietadiel Boeing prežíva krušné chvíle. Aj keď vyšetrovanie dvoch havárií jeho modelu 747 Max 8 ešte nie je ukončené, má už na krku prvú žalobu.

Ako informovala agentúra AP, zástupca cestujúceho, ktorý zahynul pri nedávnej nehode Ethiopian Airlines, podal žalobu na Boeing. Podľa nej riadiaci systém lietadla bol chybný a Boeing o tom dopravcu neinformoval.

Žalobu vo štvrtok podali pozostalí Jacksona Musoniho v americkom štáte Illinois. Právni zástupcovia rodiny obviňujú Boeing z nedbanlivosti. Zároveň uvádzajú, že nezabezpečil príslušný tréning pre pilotov.

Boeing 737
Foto: SITA / AP. Foto: ilustračné, SITA / AP

Požíval neprimerané daňové výhody, rozhodla WTO

Po štrnástich rokoch Svetová obchodná organizácia (WTO) konečne rozhodla v spore s európskym výrobcom lietadiel Airbus. Podľa verdiktu Boeing užíval neprimerané daňové výhody. To poškodilo predaj airbusov.

Boeing však označuje verdikt za svoje víťazstvo, keďže zo všetkých obvinení WTO rozhodla len o jednom programe v štáte Washington. Išlo o relatívne malú sumu, 100 miliónov dolárov ročne.

Rozhodnutie WTO po takom dlhom čase už však zrejme nebude mať žiadne reálne dopady na Boeing či Airbus. Ako komentoval analytik Gary Hufbauer, „jediní, ktorí z toho budú profitovať, sú právnici.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BoeingEthiopian Airlines