Boeing utrpel, dlhodobejší dopad mu však zrejme nehrozí

Boeing 737
Foto: SITA / AP

Povesť aj akcie Boeingu zasiahol pád dvoch jeho lietadiel v krátkom čase. Experti sa však zhodujú, že efekt bude len krátkodobý.

Akcie spoločnosti Boeing sa tento týždeň prepadli o 11 %, informuje agentúra AP. Trhová hodnota firmy tak stratila 29 miliárd dolárov, čiže necelých 26 miliónov eur. Povesť výrobcu lietadiel pošramotila nielen veľká pravdepodobnosť, že za haváriou, ktorá si vyžiadala životy 346 ľudí, boli technické problémy. Pridala sa aj skutočnosť, že Boeing dlho odolával tlaku uzemniť lietadlá a tvrdil, že na to nie je dôvod.

Okrem prepadu akcií spoločnosť príde o ďalšie peniaze. Čelí žalobám pozostalých o finančné odškodnenie. Pridať sa môžu aj aerolinky. Boeing vynaloží ďalšie peniaze na zisťovanie prípadných chýb a na ich opravu v celom rade. Zastavená je aj ďalšia dodávka radu Max.

Objednávky zrejme nezrušia

V krátkodobom horizonte to teda pre Boeing vyzerá temne. Dlhodobo však firma príliš neutrpí, zhodujú sa experti.

Boeing
Foto: SITA / AP

Letecké spoločnosti podľa nich zrejme nezrušia objednávky na nové lietadlá. Sú dlhodobé a trvajú aj desať rokov, kým sa naplnia. Okrem Airbusu navyše neexistuje žiaden iný výrobca, ktorý by naplnil dopyt.

Keď sa pozriete do minulosti, ak mali nejaké problémy s lietadlom, vyriešili ich a išli ďalej,“ povedal John McDonald, zakladateľ spoločnosti pre krízový manažment Caeli Communications.

Jeho kolega z Levick Strategic Communications Joshua Kroon však upozorňuje na škody, ktoré utrpel imidž Boeingu po havárii Ethiopian Airlines. Tým, že odmietal uzemniť lietadlá a čakal, kým tak neurobí celý zvyšok sveta, podľa Kroona vzbudil dojem, že mu nejde o bezpečnosť cestujúcich.

„Prirodzený záver je, že im ide iba o peniaze a nestarajú sa o moju bezpečnosť,“ upozornil Kroon.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Boeing