Boeing zostal po prvom dni leteckého salónu v Paríži bez objednávky, Airbus predal desiatky strojov

Airbus, Paríž
Lietadlo Airbus A 350-1000 počas prehliadky v Paríži. Foto: SITA/AP

DOPRAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Americký výrobca lietadiel Boeing počas prvého dňa parížskeho leteckého salónu neoznámil predaj ani jedného stroja. Jeho európsky konkurent Airbus získal objednávky a opcie na 123 lietadiel.

Vyplýva to z údajov firmy IBA.iQ poskytujúcej poradenstvo pre oblasť letectva. Generálny riaditeľ Boeingu Dennis Muilenburg v rozhovore pre televíziu CNBC pripustil, že tohtoročný letecký salón v Paríži nebude pre jeho firmu o objednávkach, ale príležitosťou ubezpečiť zákazníkov a dodávateľov, že Boeing dosahuje pokrok v snahe dostať stroj 737 Max opäť na oblohu.

Airbus do Paríža prišiel s očakávaním, že získa väčšinu nových objednávok lietadiel, keďže predstavil nový stroj A321XLR. To sa aj v pondelok stalo, keď spoločnosť Air Lease Corporation zadala objednávku za 11 mld. USD na 100 Airbusov, vrátane 27 strojov XLR.

Generálny riaditeľ Air Lease John Plueger pre CNBC povedal, že XLR bude „komerčnou senzáciou“, keď sa v roku 2023 začnú prvé dodávky. „Podľa nášho názoru je to ozajstná náhrada strojov 757, ale na oveľa efektívnejšej palivovej báze,“ uviedol.
(1 EUR = 1,1234 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dennis MuilenburgJohn Plueger
Firmy a inštitúcie Boeing