Bratislava plánuje zmodernizovať aj Ružinovskú radiálu, doprava bude rýchlejšia a dostupnejšia

"Plávajúca trať" pred zastávkou Segnerova (© DuPe, web: imhd.sk)
Rekonštrukcia trate čaká aj Ružinovskú radiálu. Foto: ilustračné, imhd

S modernizáciou električkovej trate Ružinovská radiála chce Bratislava začať koncom budúceho roka. Informuje o tom magistrát hlavného mesta.

„Začiatok modernizácie Ružinovskej radiály je naplánovaný na november 2022 a novozrekonštruovaná trať by mala byť hotová v decembri 2024,“ avizuje hlavné mesto na svojej webovej stránke.

„Modernizácia prinesie niekoľko benefitov aj pre cestujúcich mestskou hromadnou dopravou (MHD), daný úsek bude rýchlejší vďaka preferencii MHD a dostupnejší vďaka integrovaným zastávkam,“ konštatuje magistrát a dodáva, že prestup cestujúcich z jednotlivých druhov MHD bude rýchlejší a pohodlnejší. „Modernizácia najnáročnejších častí úseku bude naplánovaná na obdobie letných prázdnin, aby sme tak eliminovali záťaž na dopravu,“ dopĺňa samospráva.

Zrevitalizujú aj okolie trate

V súvislosti so skvalitňovaním verejnej hromadnej dopravy v Bratislave hlavné mesto pristupuje k systémovému riešeniu modernizácie Ružinovskej radiály, ktorej základnou požiadavkou je zvýšenie kvality priepustnosti električkovej dopravy.

„Vďaka tejto modernizácii predídeme havarijnému stavu električkovej radiály, ktorý by mohol spôsobiť odstavenie jej prevádzky. Po ukončení modernizácie bude jazda po novej trati rýchlejšia, kvalitnejšia a bezpečnejšia,“ deklaruje mesto.

Súčasťou modernizácie bude aj revitalizácia okolia trate, nová trať bude mať vynovené aj pridružené komunikácie, chodníky, autobusové zastávky či nové cyklistické spojenia. „Zrevitalizované budú aj okolité verejné priestory, v ktorých pribudne zeleň v podobe zelených pásov či stromoradia,“ doplnil magistrát.

Práce sú rozdelené do etáp

Prvá etapa modernizácie Ružinovskej radiály bude realizovaná od križovatky Líščie nivy/Ružinovská, po koniec úseku pri ulici Čmelíkova. Druhá etapa predstavuje rekonštrukciu úseku od križovatky Vazovova/Krížna, so zachovaním električkovej premávky v časti v smere do centra, po križovatku Legionárska/Krížna.

Tretia etapa bude spočívať v modernizácii úseku od odbočky na Floriánske námestie po triangel Vazovova/Krížna a štvrtá etapa úseku od začiatku stavby na ulici Špitálska po odbočku na Floriánske námestie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom