Bratislavská župa otvorila zmodernizovanú cestu medzi Malackami a Rohožníkom

Zmodernizovaná cesta medzi Malackami a Rohožníkom
Zmodernizovaná cesta medzi Malackami a Rohožníkom Foto: Facebook

Cesta medzi Rohožníkom a Malackami je dôležitou spojnicou medzi Malackami, diaľnicou D2 a Hlavným mestom Bratislava. Po 13 mesiacoch tento úsek opäť otvorený a sprístupnený motoristom, ktorí už od dnes môžu jazdiť po modernej, kvalitnej a kapacitne vyhovujúcej ceste.

„Príbeh cesty sa začal v roku 2011, kedy prišlo z dôvodu nevyhovujúceho stavu k zjednosmerneniu premávky nákladnej dopravy v smere Rohožník – Malacky. Vytvorila sa silná iniciatíva zo strany Bratislavského samosprávneho kraja, obce Rohožník ako aj zamestnávateľov v regióne. Následne bolo v roku 2012 podpísané Memorandum o spolupráci pri riešení technického stavu cesty. Župa v nasledujúcich rokoch vyvíjala enormné úsilie ohľadom zabezpečenia externých zdrojov na financovanie tohto projektu, ako aj projektovania, stavebného konania a realizácie samotnej stavby,“ objasnil Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Po 9 rokoch sa vodiči dočkali novej cesty

Modernizácia cesty III. triedy 1113 Rohožník – Malacky sa začala minulý rok v auguste a práce trvali 13 mesiacov. Cesta, ktorá je od 18. októbra od 18:00 hodiny sprístupnená verejnosti, je unikátna v tom, že ide o prvú regionálnu cestu s betónovým krytom.

BSK dnes otvoril zmodernizovanú cestu medzi Malackami a Rohožníkom
Zmodernizovaná cesta medzi Malackami a Rohožníkom Foto: Facebook

Hlavnými výhodami použitia tejto technológie je dlhšia životnosť bez nutnosti opráv a výborné protišmykové vlastnosti vozovky. Tieto faktory prispievajú k zvýšenej bezpečnosti na ceste, zároveň znižujú náklady na prevádzku a údržbu vozovky.

Ľudia z priľahlých obcí si vydýchnu

Modernizácia sa týkala takmer 8 kilometrového úseku cesty. Upravili sa šírkové parametre cesty z pôvodných šiestich na súčasnú hodnotu 9,5 m. Zároveň sa zmenilo smerové vedenie cesty v rizikových úsekoch, čo prispeje k celkovému zvýšeniu bezpečnosti účastníkov cestnej premávky.

Prínosom cesty je aj obnovenie obojsmernej dopravy osobných aj nákladných vozidiel. Cesta predstavuje najrýchlejšie dopravné spojenie do okresného mesta a na diaľnicu D2 nielen pre obec Rohožník, ale aj pre obce Sološnica, Kuchyňa, Plavecké Podhradie a Plavecký Mikuláš.

Zároveň bude zrušená obchádzková trasa cez obce Pernek a Kuchyňa, vďaka čomu sa zvýši kvalita života obyvateľov týchto obcí.

Čas cestovania sa rapídne skráti

Ďalšou pridanou hodnotou v súvislosti s otvorením zrekonštruovanej cesty je skrátenie cestovania z Rohožníka do Malaciek o 15 minút. Zároveň sa upravili aj cestovné poriadky prímestskej autobusovej dopravy.

Vďaka nadväznostiam na vlaky sa rýchlejšie dostanú do cieľa svojej cesty. Od  soboty 19. októbra 2019 tak bude linka 289 opäť na svojej štandardnej trase.

Novú cestu zaplatia z eurofondov

Celkové náklady dosiahli 9 075 606,65 eur, z ktorých takmer 80% (čo je 6 930 653,07 eur) prefinancuje bratislavská župa cez eurofondy.

Projekt Modernizácie cesty III. triedy 1113 Rohožník – Malacky bol realizovaný vďaka nenávratnému finančnému príspevku poskytnutého v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu,ktorého riadiacim orgánom je Ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácií tohto kľúčového projektu, ako aj všetkým, ktorí svojou kvalitnou prácou prispeli k tomu, že je už cesta otvorená a slúži tak obyvateľov obcí, kraja, ale aj investorom prinášajúcim do regiónu pracovné príležitosti,“ dodal bratislavský župan.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Droba
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)