Bratislavská župa sľubuje, že tento rok zmodernizuje 150 kilometrov cyklotrás

Bratislavská župa zmodernizovala v minulom roku 130 km cyklotrás Foto: BSK

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) informoval o údržbe a obnove značenia na cykloturistických a peších turistických trasách na svojom území. Z celkovej dĺžky 966 kilometrov legálne značených cyklotrás sa minulý rok na území župy podarilo v spolupráci so Slovenským cykloklubom obnoviť značenie a cyklistickú infraštruktúru na 130 kilometroch cyklotrás.

Župa obnovila 130 km cyklotrás Foto: BSK

„Okrem klasickej údržby maľovaného značenia sa osadilo päť kusov imidžových smerovníkov. V kraji ďalej pribudlo aj 5 kusov veľkoplošných cykloturistických máp. Najdlhšou cyklotrasou s obnoveným značením bola medzinárodná trasa EuroVelo 6 s takmer 36 kilometrami. Na EuroVelo 13 sa údržba dotkla úseku v oblasti Gajár a Malých Levár, na Záhorí aj cyklotrás medzi Studienkou a Malackami, Devínskou Novou Vsou, Stupavou a Mariankou. V Malých Karpatoch je nové značenie v oblasti Kamzíka, Modry – Harmónie  a Bieleho Kríža,“ upresnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

V rámci obnovy pásového značenia na peších turistických značených trasách (TZT) sa obnovilo značenie, stavba smerovníkov, údržba značkárskych kolov, vrátane vyčistenia od zarastajúcej vegetácie, sa v tomto roku vykonala na 22 TZT s celkovou dĺžkou 190 kilometrov.

Cyklistov prekvapí aj nové značenie

V spolupráci s Klubom slovenských turistov boli nainštalované aj tri nové turistické závesné mapy v lokalite Červený Kameň, Borinka a Pezinok – centrum. Najdlhšou obnovenou trasou je zelená TZT od Štefánikovej mohyly na Biely kríž v dĺžke vyše 17 kilometrov.

Cyklotrasa po stopách sv. Cyrila a Metoda

Na turistických smerovníkoch Bratislavského kraja je už vyznačená formou nálepiek aj tématická trasa Európskej cesty sv. Cyrila a Metoda. K dispozícii je story mapa podľa ktorej si turista môže do detailov naplánovať putovanie po vzácnych pamiatkach a unikátnych miestach.

Story mapa zavedie turistov po zaujímavých historických pamiatkach Foto: BSK

Existuje aj vo forme aplikácie pre smartfóny a dá sa použiť aj v offline režime na pomoc v teréne. Projekt je realizovaný v spolupráci BSK so Slovenským domom Centrope.

Tento rok župa zmodernizuje ďalších 150 km

Župa bude v záujme zlepšenia orientácie a pohybu cyklistov na území kraja pokračovať v systematickej údržbe cyklotrás aj v tomto roku. Naplánované sú práce na úseku 150 kilometrov trás.

Cyklotrasy v Bratislavskom kraji  sú dostupné na cykloportáli BSK  www.ba.cykloportal.sk/

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Droba
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)