Bratislavské letisko funguje stále vo veľkej neistote, dopravcovia znížili pre pandémiu počet liniek

Letisko M. R. Štefánika, lietadlo, Cyprus Airways
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

Bratislavské letisko funguje vo veľkej neistote aj od začiatku nového roka. Hlavnou výzvou bude zrejme opäť vplyv pandémie koronavírusu na leteckú dopravu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Najväčší dopravca z letiska Ryanair pre šírenie nového variantu omikron v Európe znížil počet letov medzi 10. a 31. januárom, Wizz Air väčšinu liniek zatiaľ nepredáva až do konca marca.

Plány s veľkým otáznikom

„Všetko sa plánuje s veľkým otáznikom, letové plány sa môžu kedykoľvek v krátkom predstihu výrazne zmeniť. Vývoj na január už bol variantom omikron zasiahnutý,“ uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Dušan Keketi.

„Podľa toho, ako sa variant bude správať, obnova liniek sa buď urýchli, alebo sa dopady natiahnu na celý prvý kvartál,“ očakáva šéf najväčšieho domáceho letiska.

Nové letecké linky

V roku 2022 ako prvá pribudla od 2. januára nová linka Ryanair-u do ukrajinského Ľvova, no po 10. januári ju dopravca na tri týždne prerušil. Od 27. marca pribudne nová linka do chorvátskeho Záhrebu, ktorú spúšťa tá istá letecká spoločnosť, následne od 29. marca pridá aj lety do Sofie.

„Od 29. apríla sa očakáva spustenie letov nového dopravcu, leteckej spoločnosti SkyUp do Charkova na Ukrajine,“ priblížil Keketi. S prechodom na letný letový poriadok z 26. na 27. marca 2022 plánuje Ryanair lietať do ďalších nových destinácií – do Dalamanu na juhozápadnom pobreží Turecka a do Trapani na západe talianskeho ostrova Sicília.

Letné linky

V lete budú pokračovať aj lety Ryanair-u na ostrov Lanzarote, jeden z Kanárskych ostrovov, a do dánskej metropoly Kodaň. Tieto nové linky dopravca zaviedol vlani v novembri.

„Oproti zime sa ponuka Ryanair-u rozšíri aj o klasické letné sezónne spojenia na Malorku, na Sardíniu (Alghero), na Cyprus (Pafos), na Korfu a do Burgasa. Ďalšie letné destinácie budú známe okolo marca, keď sa upresnia série charterových letov na letnú sezónu 2022,“ dodal Keketi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Keketi
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaRyanairSkyUpWizz Air