Bratislavské letisko má nedostatok personálu, pri odletoch viacerých liniek môže hroziť zdržanie

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Cestujúci sa pri vybavení na bratislavskom letisku nezdržia, ale personál chýba. Letisko M. R. Štefánika v hlavnom meste o tom v utorok informovalo v súvislosti so situáciou na zahraničných letiskách, kde musia pasažieri dlhšie čakať pre nedostatok personálu, štrajky, meškania či rušenia letov.

Verejnosť žiadajú o trpezlivosť

„Na Letisku M. R. Štefánika neprichádza k zdržaniu cestujúcich pri odbavovacom procese, avšak v čase odletov viacerých letov nie je vylúčené isté zdržanie pri vybavovaní na registrácii na let, na bezpečnostnej kontrole či po prílete pri výdaji batožín,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva bratislavského letiska Dušan Keketi.

Verejnosť požiadal o trpezlivosť v prípade predĺženia čakania na let. „Nedostatok personálu napriek tomu pociťujeme. Počas leta sme prijali zhruba 120 brigádnikov a súčasní zamestnanci pracujú aj nadčasy, aby sa zdržania cestujúcich eliminovali,“ dodal Keketi.

Letisko čerpalo štátnu pomoc

Počas obmedzení letov a zákazu príletov z dôvodu pandémie koronavírusu nepristúpilo letisko k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov, ale čerpalo štátnu pomoc.

V období redukcie letov nepredĺžilo niektoré pracovné zmluvy uzavreté na dobu určitú či v skúšobnej dobe. Zároveň v súvislosti s nedávnou zmenou organizačnej štruktúry niektoré pracovné pozície zanikli.

Pokles o 20 percent zamestnancov

„Letisko M. R. Štefánika v súčasnosti zamestnáva 518 zamestnancov. V období pred krízou, v roku 2019, keď boli zaznamenané historicky najvyššie počty odbavených cestujúcich, pracovalo v letiskovej spoločnosti 631 osôb, čo predstavuje pokles v súčasnosti o 20 percent zamestnancov,“ priblížila hovorkyňa letiska Veronika Demovičová.

Počet vybavených cestujúcich poklesne z 2,3 milióna v roku 2019 na približne 1 milión cestujúcich odhadom vybavených v roku 2022, čo bude pokles o 60 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KeketiVeronika Demovičová
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika