Bratislavské letisko medzi letiskami s najvyšším rastom počtu cestujúcich v EÚ

Foto: bts.aero.

Organizácia združujúca európske letiská ACI Europe informovala, že letiská v Európskej únii v minulom roku zaznamenali nárast počtu cestujúcich v priemere o 7,7 %, čo je zlepšenie oproti roku 2016 s rastom o 6,7 %.

BRATISLAVA 6. februára (SITA) – Letisko M. R. Štefánika v Bratislave sa v minulom roku so zvýšením počtu cestujúcich o 11 percent zaradilo medzi letiská s najvyšším rastom vybavených pasažierov v Európskej únii. Vyplýva to z výročnej štatistiky, ktorú v utorok zverejnila organizácia združujúca európske letiská ACI Europe (Aiports Council International Europe).

Počet cestujúcich na letiskách v EÚ vzrástol v priemere o 7,7 percenta

Letiská v Európskej únii podľa ACI Europe zaznamenali v roku 2017 v priemere nárast počtu cestujúcich o 7,7 %, čo je zlepšenie oproti roku 2016 s rastom o 6,7 %. „Najvyšší nárast dosiahli letiská na východe a juhu EÚ, a to letiská v štátoch Litva, Estónsko, Poľsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, ktoré zaznamenali dvojciferný nárast. Znamená to, že vzrastá tendencia lietať z týchto letísk,“ informovala ACI Europe. Záujmom o lety podľa organizácie dobiehajú letiská na západe a severe Európy, čo súvisí aj so vzrastajúcou ekonomikou týchto krajín.

Letisko Bratislava
Terminál bratislavského letiska. Foto: bts.aero.

Letisko Bratislava vlani vybavilo necelé dva milióny pasažierov

„Letisko M. R. Štefánika v Bratislave dosiahlo v roku 2017 tretí najvyšší prevádzkový výsledok v celej svojej histórii a zároveň najvyšší výsledok za posledných deväť rokov. Vlani vybavilo bratislavské letisko spolu 1 942 069 pasažierov, čo je o 11 % viac ako rok predtým,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva bratislavského letiska Jozef Pojedinec.

Nákladná preprava na letisku vzrástla o pätnásť percent

Historický úspech dosiahlo letisko v preprave leteckého nákladu s nárastom o 15 % na 26 246 ton, čo je najviac od samotného vzniku letiska. Preprava nákladu rástla podľa štatistík ACI Europe v roku 2017 na európskych letiskách v priemere o 8,5 %.

Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s., je zapísaná v Obchodnom registri SR od mája 2004, disponuje základným imaním vo výške 292,43 mil. eur. Spoločnosť je v úplnom vlastníctve štátu, Ministerstvo dopravy a výstavby SR spravuje všetky jej akcie od septembra 2014, kedy prevzalo od Fondu národného majetku SR jeho podiel vo výške 50,30 %.

Bratislavské letisko medzi letiskami s najvyšším rastom počtu cestujúcich v EÚ
Letisko v Bratislave vlani vybavilo necelé dva milióny cestujúcich. Foto: SITA/Jozef Jakubčo.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika