Bratislavské letisko prepravilo v roku 2019 viac ako dva milióny cestujúcich, neprekonalo však svoj rekord

ILUSTRAČNÉ:  Letisko Bratislava
Letisko M. R. Štefánika Foto: SITA/Diana Černáková

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave v roku 2019 vybavilo spolu 2 290 242 cestujúcich, čo je druhý najvyšší počet v jeho histórii. Počet cestujúcich na najväčšom domácom letisku oproti historicky najsilnejšiemu roku 2018 bol nižší o 2 470. Informoval o tom generálny riaditeľ a predseda predstavenstva bratislavského letiska Jozef Pojedinec, neboli teda ďaleko od prekonania rekordu.

Uzemnenie Boeingu 737 MAX

„Žiaľ, v dôsledku uzemnenia lietadiel typu Boeing 737 MAX obsluhovali v letnej sezóne dovolenkové charterové lety lietadlá s menšou kapacitou a pocítili sme aj dosahy ukončenia prevádzky liniek do Prahy a Košíc,“ povedal Pojedinec.

„Nebyť týchto dvoch faktorov, vlaňajší historický rekord by sme pravdepodobne prekonali o niekoľko desaťtisíc cestujúcich,“ uviedol šéf letiska.

Najviac sa cestovalo do Londýna

Dvojmiliónovú hranicu cestujúcich prekonalo letisko štvrtýkrát počas svojej existencie. Vlani vybavilo 28 745 letov, teda odletov aj pristátí lietadiel. Najviac cestujúcich evidovali na linkách do Londýna, Antalye, Dublinu, Kyjeva a Moskvy a späť.

„V roku 2019 sme zaznamenali historický rekord v počte vybavených cestujúcich na pravidelných linkách, ktoré využilo viac ako 1,88 milióna cestujúcich,“ priblížil Pojedinec.

„Pričinili sa o to všetky pravidelné linky, no predovšetkým tie najobsadenejšie, medzi ktoré patrili okrem liniek do Londýna tiež pravidelné lety do tureckej Antalye so Smartwings, ale aj denné lety do Moskvy a z nej s dopravcom Pobeda, či lety do všetkých ukrajinských destinácií (Kyjev-Žuljany, Kyjev-Boryspiľ, Ľvov, Odesa), o ktoré je záujem už od ich spustenia,“ dodal Pojedinec.

Z Bratislavy do 41 destinácií

Pravidelné linky zabezpečovalo v minulom roku na bratislavskom letisku sedem leteckých spoločností – Ryanair, Wizz Air, Smartwings, Air Cairo, Cyprus Airways, flydubai a Pobeda, ktoré prevádzkovali 47 pravidelných letov do 41 destinácií v osemnástich krajinách.

Vlani začal pravidelnú linku z Bratislavy do Larnaky na Cypre prevádzkovať nový dopravca Cyprus Airways, v tomto roku pridá k letom do Larnaky aj nové spojenia na grécke ostrovy Rodos a Korfu.

Wizz Air vlani v novembri otvoril novú linku do ukrajinskej Odesy a Smartwings začal prvý raz ponúkať pre individuálnych záujemcov pravidelné lety do Antalye.

Ryanair prepravil najviac pasažierov

Najviac pasažierov prepravil vlani na linkách z Bratislavy a späť Ryanair. Nasledovali Smartwings, Wizz Air, Pobeda a flydubai.

Najväčší počet cestujúcich na letisku v uplynulom roku bol 31. júla, keď bolo na prílete a odlete vybavených viac ako 13-tisíc osôb. Letisko minulý rok zároveň vybavilo takmer 20,5 ton leteckého nákladu.

Štatistika Foto: Letisko M. R. Štefánika

Wizz Air už ohlásil novú leteckú linku z Bratislavy do ruského Petrohradu, na ktorej plánuje od 1. júna tohto roka lietať štyrikrát týždenne. Slováci pritom môžu do Petrohradu cestovať na bezplatné elektronické víza.

Ryanair obnoví od 3. júla pravidelnú linku na španielske letisko Barcelona – Girona a Smartwings pridal viac letov na Malorku, Korfu a do Burgasu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Pojedinec
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika