Bratislavské letisko v tomto roku ožilo, počet cestujúcich vzrástol oproti vlaňajšku o tisícky percent

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo v apríli tohto roka 88 543 cestujúcich, ich počet medziročne vzrástol o viac ako štyritisíc percent.

V tom istom mesiaci vlani pre pandémiu koronavírusu prešlo bránami najväčšieho domáceho letiska zhruba dvetisíc pasažierov.

Za štyri mesiace roka 2022 vybavilo letisko spolu na príletoch a odletoch 226 070 osôb. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Demovičová.

Pasažieri lietali aj do Záhrebu

Od januára do konca apríla sa na letisku uskutočnilo 6 307 vzletov a pristátí lietadiel, v tom istom období minulého roka to bolo o polovicu menej – približne 3 200 letov. V samotnom apríli tohto roka zaznamenali 1 831 pohybov lietadiel.

„V štvrtom mesiaci tohto roka smerovalo najviac cestujúcich letecky z Bratislavy do Londýna (obe letiská Stansted a Luton), Milána, Dublinu, Sofie a Manchesteru a z nich do Bratislavy. V apríli sa tiež významnejšie rozbehli lety do obľúbených prímorských letovísk,“ priblížila Demovičová.

Najviac cestujúcich letelo do egyptskej Hurghady, ako aj do nových destinácií medzi pobytovými zájazdami tohtoročnej letnej sezóny – Dakaru v západoafrickom Senegale a do Salalahu v Ománe na ázijskom Arabskom polostrove.

Takmer tritisíc cestujúcich za prvý mesiac letnej letovej sezóny vyskúšalo aj novú pravidelnú linku do chorvátskej metropoly Záhreb, či do tureckého Dalamanu a do Trapani na talianskej Sicílii.

Rúška v lietadlách nemusia byť

„V máji budú chartre okrem Hurghady, Senegalu a Ománu premávať už aj do Antalye a Marsa Alam. Pravidelné lety do Dubaja so spoločnosťou Smartwings sú od 11. mája presmerované na dubajské letisko Al-Maktoum z dôvodu prebiehajúcich rekonštrukčných prác na letisku Dubaj International,“ uviedla hovorkyňa letiska s tým, že sa tam lieta naďalej v stredy a nedele.

Od pondelka 16. mája je navyše zrušená povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty na palubách lietadiel rúškom či respirátorom.

Nevyžadujú ich dopravcovia Smartwings, Wizz Air ani Ryanair s výnimkou destinácií, v ktorých zostáva platiť povinnosť mať prekrytú tvár vo verejnej doprave.

Pri letoch s Ryanairom z Bratislavy sa to týka letov do cyperského Pafosu, gréckeho Solúna a na Korfu, do talianskych miest Alghero, Trapani a Miláno, ako aj na Maltu, na španielsku Malorku a ostrov Lanzarote.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Demovičová
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika