Bratislavský kraj chce dostať ľudí z áut do verejnej dopravy, riešením sú terminály a skapacitňovanie železnice

Vlak, ZSSK
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Dopravu v Bratislavskom kraji majú odľahčiť terminály verejnej dopravy aj skapacitňovanie železničných tratí. Ako uvádza Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na sociálnej sieti, jednou z najväčších výziev v kraji je doprava, pričom nosnou je tá koľajová.

Podľa samosprávy je nevyhnutné prepájať obce a mestá v okolí Bratislavy, aby obyvatelia presadli z áut do verejnej dopravy.

Trať už nezodpovedá nárokom

„Tá však musí byť rýchla, bezpečná a pohodlná. Riešením sú terminály integrovanej dopravy, ktoré v spolupráci s mestami a obcami budujeme, alebo takzvané skapacitňovanie existujúcich železníc,“ konštatuje kraj. Jedným z príkladov je obvod Bernolákovo – Ivanka pri Dunaji a Zálesie.

Medzinárodná trať podľa samosprávy už dávno nezodpovedá nárokom obyvateľov na dopravu, práve naopak, nákladné vlaky prechádzajúce cez Bernolákovo komplikujú život obyvateľom obce.

„Maximálne podporujeme ministerstvo dopravy a Železnice SR, aby urýchlili prípravu modernizácie a skapacitnenia trate smerom do Galanty,“ zdôraznil predseda BSK Juraj Droba.

Plánujú rozšíriť peróny

Ako dodal, v pláne je aj rozšírenie perónov stanice v Bernolákove, čo umožní pristaviť dlhšie vlaky a prepraviť viac osôb. Potrebné je aj mimoúrovňové križovanie, aby bola trať priechodná a bezpečná.

„Výsledkom bude, že do/z Bratislavy sa z tohto exponovaného smeru prepraví oveľa viac ľudí vlakmi, čo bude mať pozitívny dopad aj na kvalitu ovzdušia,“ uzavrel Droba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Droba
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)