Bratislavský kraj začal s výstavbou cyklomosta, ktorý spojí obce Vysoká pri Morave a rakúsky Marchegg

Cyklomost, Vysoká pri Morave, Marchegg
Výstavba cezhraničného cyklomosta sa už začala. Foto: www.facebook.com

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vo štvrtok začal s výstavbou cezhraničného cyklomosta, ktorý spojí obce Vysoká pri Morave (okr. Malacky) a rakúsky Marchegg.

„Vŕtaním mostových pilót sa dnes naplno rozbehli stavebné práce na projekte cyklolávky medzi obcami Vysoká pri Morave a Marchegg,“ informuje samosprávny kraj.

Projekt realizuje BSK v spolupráci so Spolkovou krajinou Dolné Rakúsko v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko.

Dĺžka mosta bude 270 metrov a dokončený má byť do leta budúceho roka. Celkové náklady na projekt sú 5,124 mil. eur, BSK sa spolupodieľa sumou vyše dvoch miliónov eur.

Stavebné práce začali z rakúskej strany

Most cez rieku Morava prepojí medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou cyklotrasou Kamp-Thaya-March.

„Nový cyklomost bude mať dĺžku 270 metrov a šírku štyri metre. Konštrukcia bude zavesená na oceľových pilieroch. Návrh mosta je realizovaný ako päťpoľová konštrukcia s rozpätím hlavného poľa 80 metrov a oboch predpolí 2 x 25 metrov. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a po dokončení ostane minimálna plavebná výška sedem metrov,“ uviedol BSK.

Stavebné práce sa realizujú prevažne z rakúskej strany z dôvodu ochrany slovenskej Chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Na slovenskej strane sa bude robiť násyp prístupovej rampy a predpolie.

Kraj má vyše tisíc kilometrov cyklotrás

Cyklomost je situovaný na slovenskej strane v povodí rieky Moravy v Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, približne päť kilometrov južne od obce Vysoká pri Morave. Na rakúskej strane sa začína priamo v obci Marchegg pri pamätníku colnej stráže.

Od Cyklomosta slobody v Devínskej Novej Vsi je vzdialený približne 10,5 kilometra proti toku rieky Morava. Stavba leží mimo porastu lužného lesa.

„Cykloturizmus je v Bratislavskom kraji veľmi obľúbeným spôsobom trávenia voľného času. Už dnes máme v kraji viac ako tisíc kilometrov značených cyklotrás. Teším sa, že budúci rok vďaka novému cyklomostu vzniknú ďalšie možnosti na bicyklovanie a spoznávanie krás povodia rieky Moravy,“ uzavrel predseda BSK Juraj Droba.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Droba
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj