Brusel zastavil konanie voči slovenským železniciam, zohľadnil vyjadrenia a námietky

||||
Ilustračné foto: slovakrail.sk. |Ilustračné foto: slovakrail.sk. |Foto: slovakrail.sk. |Železničná spoločnosť Slovensko chce nakúpiť päť ozubnicových elektrických jednotiek a jeden multifunkčný rušeň pre Ozubnicovú železnicu a Tatranské elektrické železnice (na snímke). |Problémy vozidiel z druhej série Ilustračné foto: slovakrail.sk

Európska komisia (EK) zastavila konanie voči Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) v súvislosti s výkonom inšpekcie v jej priestoroch v roku 2016.

Po dôkladnom posúdení všetkých skutočností vrátane odpovede ZSSK na oznámenie námietok, ako aj ústneho vypočutia komisia rozhodla, že vo veci ďalej nebude konať,“ informovala vo štvrtok komisia na svojom portáli.

Komisia vlani 25. septembra informovala ZSSK o svojom predbežnom stanovisku v súvislosti s tým, že bránila výkonu inšpekcie v júni 2016 v zmysle nariadenia o antitrustových pravidlách, a to poskytnutím nesprávnych informácií a vymazaním istých údajov z počítača. Napokon sa však rozhodla konanie v tomto prípade zastaviť.

Inšpekcia z júna 2016

Na základe inšpekcie z júna 2016 mala EK podozrenie, že ZSSK mohla uzavrieť dohody narúšajúce hospodársku súťaž s cieľom vytlačiť z trhu konkurujúcich prevádzkovateľov osobnej železničnej dopravy v rozpore s antitrustovými pravidlami Európskej únie v spojitosti so Zmluvou o fungovaní EÚ.

Toto prešetrovanie ešte stále prebieha,“ vyplýva zo správy komisie. Spoločnosti sú podľa nariadenia rady povinné spolupracovať počas inšpekcie s úradníkmi komisie, poskytovať im správne informácie a umožňovať im prístup k všetkým dokumentom relevantným z hľadiska antitrustového prešetrovania.

Železnice rozhodnutie Bruselu vítajú

ZSSK víta rozhodnutie Európskej komisie uzavrieť prípad súvisiaci s inšpekciou v jej priestoroch bez konštatovania porušenia a uloženia akejkoľvek sankcie.

Ako ZSSK uviedla už po zverejnení informácií o predbežných záveroch komisie, nebránila vo výkone inšpekcií a bola naopak plne súčinná. ZSSK oceňuje, že komisia zohľadnila jej vyjadrenia a námietky k predbežnému posúdeniu, čo viedlo k uzavretiu celého prípadu,“ uviedol v reakcii riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Spoločnosť zároveň oznámila, že dodržiavanie pravidiel v oblasti hospodárskej súťaže vrátane všetkých procesných povinností je i do budúcna jej prioritou a so súťažnými orgánmi bude vždy plne spolupracovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaZSSK Železničná spoločnosť Slovensko