Celkové náklady na opravu mosta na diaľnici D2 v hlavnom meste dosiahnu zhruba 1,4 milióna eur (video)

Narodna dialnicna spolocnost most lamac dialnica d2.jpg
Reprofoto: www.facebook.com

Komplexná oprava polstoročného a veľmi vyťaženého mosta na diaľnici D2 nad železničnou traťou v bratislavskom Lamači by mala stáť približne 1,4 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty.

Táto suma zahŕňa práce uskutočnené vlani v lete na pravej strane diaľničného mosta v smere zo Záhoria do Bratislavy aj pripravované práce počas tohtoročného leta na ľavom moste vedúcom z hlavného mesta na Malacky a k hranici s Českom.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) ako investor zadala zákazku spoločnosti Strabag, s.r.o., na základe zmluvy účinnej od februára 2021.

Nemala by kolabovať

Doprava by pre opravu ľavého diaľničného mosta na rozdiel od minulého leta podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) už nemala kolabovať. V súvislosti s vlaňajšou opravou pravého mosta a dlhými kolónami áut pripomenul, že doprava bola zúžená do jedného pruhu a preto kolabovala.

Teraz sa bude robiť druhá strana mosta, ktorá ide z Bratislavy smerom von. Kolegovia z NDS ma uistili, že aj po konzultácii s dopravným inšpektorátom našli riešenie, že sa rekonštrukcia bude realizovať v plnom profile, alebo budú zabezpečené dva pruhy do mesta mesta a dva pruhy von z mesta,“ povedal na sociálnej sieti Doležal.

Dopravné obmedzenia

Podľa šéfa rezortu dopravy budú určite dopravné obmedzenia, zúžené jazdné pruhy, spomalená rýchlosť a zhustená doprava, ale nemala by kolabovať, lebo budú zachované dva pruhy v oboch smeroch jazdy. Overoval si, že to tak pripravili.

Je to pripravené tak, aby sme minimalizovali dopad na dopravu v hlavnom meste. Rekonštrukciu potrebujeme robiť, tešíme sa z toho, že ju vôbec robíme. Kiežby to tak platilo pre ostatné stovky mostov, ktoré sú v katastrofálnom stave,“ uviedol Doležal s tým, že každá stavba prináša dopravné obmedzenia.

Opravné práce

NDS v piatok informovala, že práce na ľavej strane mosta budú nadväzovať na opravu z minulého leta na pravej strane mosta. Oproti minuloročným obmedzeniam tento rok avizuje zvýšený počet jazdných pruhov, rýchlosť bude obmedzená na 60 kilometrov za hodinu.

Opravou mosta postaveného v roku 1972 a dlhého 48 metrov chcú diaľničiari predĺžiť jeho životnosť. Oprava ľavého mosta Lamač je rozdelená na tri etapy. Zmena dopravného značenia a presmerovanie dopravy bude od soboty 21. mája od 8:00 do 22. mája.

Nasleduje rozšírenie vozovky od 23. mája do 19. júna, vďaka čomu zostane zachovaný počet jazdných pruhov, tieto práce budú trvať 12 hodín denne.

Samotná komplexná oprava ľavého mosta je plánovaná v termíne od 20. júna do 31. augusta, pričom práce pri oprave majú trvať 12 až 24 hodín denne v závislosti od technologických prestávok. Most je na diaľnici D2 v úseku medzi križovatkou Lamač a bratislavským tunelom Sitina.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosťStrabag