Ceny cestovného napriek rastúcim nákladom neporastú, ZSSK pristúpi k reštrikčným opatreniam

ZSSK: Dostali príspevok 76 284 000 eur
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) z dôvodu nárastu cien energií a služieb pristúpi aj v roku 2022, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, k reštrikčným opatreniam. Chce tak zmierniť negatívny vplyv zvyšovania cien na svoje hospodárenie, informoval v utorok agentúru SITA hovorca a riaditeľ odboru komunikácie národného vlakového osobného dopravcu Tomáš Kováč.

Vyššie ceny elektriny a nafty

Zvyšovanie cestovného na železniciach napriek pokračujúcemu rastu cien vstupov aktuálne nie je v pláne, pretože vo vládnej koalícii pre to nie je podpora.

Rast prevádzkových nákladov bol v ostatných rokoch ovplyvnený rastom cien nakupovaných tovarov a služieb. Ďalší rast cien očakávame v roku 2022,“ uviedol Kováč. Ceny trakčnej elektrickej energie pre ZSSK by mali budúci rok medziročne vzrásť o vyše 39 %, ceny nafty takmer o 16 % a dodávatelia avizovali aj zvýšenie cien nakupovaných tovarov a služieb.

Cieľom sú kvalitné a bezpečné služby

Rokovania ZSSK a Ministerstva dopravy a výstavby SR o objeme, zabezpečení a úhrade dopravných služieb vo verejnom záujme v roku 2022 nie sú zatiaľ ukončené. „Vo všetkom podliehame rozhodnutiam nášho akcionára, ministerstva dopravy a výstavby. Rokovania s ním stále prebiehajú, preto by bolo predčasné niečo konkretizovať. Momentálne však na zvýšení cestovného nie je politická dohoda v rámci vládnej koalície,“ dodal Kováč.

Cieľom Železničnej spoločnosti Slovensko v nasledujúcom roku bude ponúknuť cestujúcim kvalitné a bezpečné služby, osloviť verejnosť s cieľom zvýšiť počet cestujúcich a zabezpečiť tržby z prepravy a vlastné príjmy na úrovni roku 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko