Český letecký dopravca Smartwings pozastavil prevádzku lietadiel Boeing 737 MAX 8

Smartwings
Foto: travelservice.aero.

Informoval o tom letecký dopravca s tým, že opatrenie sa týka siedmich lietadiel tohto typu.

Český letecký dopravca Smartwings rozhodol s okamžitou platnosťou pozastaviť prevádzku lietadiel Boeing 737 MAX 8. Informoval o tom v stredu s tým, že opatrenie sa týka siedmich lietadiel tohto typu.

Smartwings, ktorý prevádzkuje pravidelné lety aj zo slovenských letísk, má vo svojej flotile ďalších 40 lietadiel, tie však dočasným pozastavením nie sú dotknuté.

Spoločnosť tak reagovala na rozhodnutie Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA), ktorá v utorok rozhodla o zákaze letov lietadiel Boeing 737 MAX 8 v Európskej únii v súvislosti s nedeľnou leteckou tragédiou rovnakého typu lietadla v Etiópii.

Ospravedlnenie cestujúcim

Hovorkyňa Smartwings Vladimíra Dufková pre agentúru SITA uviedla, že naďalej zostávajú v úzkom kontakte s výrobcom lietadiel spoločnosťou Boeing, s príslušnými úradmi a ich pokynmi sa riadia.

„Smartwings sa ospravedlňuje všetkým zákazníkom za nepríjemnosti, ktorí budú dotknutí prípadným zrušením, alebo oneskorením letov. Bezpečnosť je a bude vždy našou najvyššou prioritou,“ dodala Dufková.

Smartwings
Lietadlo Boeing 737 MAX 8. Foto: smartwings.com.

Môžu zrušiť niektoré lety

Lietadlá typu Boeing 737 MAX prevádzkujú na pražskom letisku dvaja dopravcovia – okrem Smartwings aj flydubai. „Uzemnenie týchto strojov je úplne záležitosťou leteckých spoločností, ktoré tiež prijímajú následné opatrenia na základe rozhodnutia EASA. Tých môže byť niekoľko a my ako letisko ich budeme rešpektovať,“ informovala v stredu agentúru SITA manažérka externej komunikácie spoločnosti Letiště Praha, a. s., Marika Janoušková. Od leteckých spoločností tiež závisia prípadné rozhodnutia o zrušení niektorých letov.

Letiště Praha
Areál pražského letiska. Foto: Letiště Praha.

Neprijali dva plánované lety

Na letisku v českej metropole už v utorok nepristáli dve plánované lietadlá českého dopravcu. Išlo o lety z Kapverdských ostrovov a z Dubaja. „Obe lietadlá s cestujúcimi museli pristáť mimo EÚ, v prípade linky z Kapverd pristálo v Tunise a lietadlo z Dubaja pristálo v Ankare,“ uviedla Janoušková.

Potvrdila, že pre následnú cestu do Prahy boli letisku pre oba spoje nahlásené už iné typy lietadiel. „Cestujúci z Tunisu už pristáli v Prahe v noci, let z Ankary očakávame v neskorších popoludňajších hodinách,“ dodala. Viaceré lety z pražského letiska podľa Janouškovej už boli zmenené na iný typ lietadla, takže väčšinu letov nezrušili.

Letiště Praha
Ilustračné foto: travelservice.aero.

Minimálny dopad na prevádzku

Dopad uzemnenia lietadiel Boeing 737 MAX na prevádzku letiska v Prahe bol celkom minimálny. „V tejto chvíli je situácia úplne stabilizovaná. Od večerných hodín v utorok sme zaznamenali iba dva už spomínané presmerované lety a jeden zrušený let, ktorý by mohol mať súvislosť s uzemnením lietadla,“ informoval agentúru SITA hovorca Letiště Praha Roman Pacvoň. Dôvod zrušenia letu podľa neho môže potvrdiť iba letecká spoločnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom