Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľnice - autá
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: pixabay.com.
1. 01. 2018 12:24 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA

ČESMAD Slovakia a Zväz autobusovej dopravy sa dohodli na užšom partnerstve

Vzájomná spolupráca bude zameraná nielen na podmienky dopravcov na Slovensku, ale aj na spoločné aktivity najmä voči inštitúciám Európskej únie.

BRATISLAVA 1. januára (SITA) – Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia a Zväz autobusovej dopravy (ZAD) budú užšie spolupracovať pri presadzovaní zámerov slovenských nákladných a osobných cestných dopravcov. Vzájomná spolupráca bude zameraná nielen na podmienky dopravcov na Slovensku, ale aj na spoločné aktivity najmä voči inštitúciám Európskej únie.

Nákladní a osobní cestní dopravcovia sa v nedávno podpísanom memorande dohodli na partnerstve v oblastiach so spoločnými záujmami – výchova a vzdelávanie vodičov, zvýraznenie postavenia cestnej dopravy v spoločnosti a ekonomike, ako aj legislatíva na Slovensku a v EÚ.

Ilustračné foto: SITA/Marián Peiger.

Vekový limit pre vodičov kamiónov a autobusov chcú znížiť

„Memorandum je otvorené pre všetkých cestných dopravcov. Náš problém, a to nedostatok vodičov, je problém nás všetkých. Bytostne sa to môže dotknúť hospodárstva ako takého a môže sa stať, že odídu veľkí investori, ale aj menší, ich dodávatelia a subdodávatelia,“ upozornil prezident ČESMAD-u Slovakia Pavol Jančovič. Cestní dopravcovia sú podľa neho pripravení vytvoriť dobré a kvalitné podmienky pre všetkých slovenských vodičov pôsobiacich v zahraničí.

Za najväčší problém v súvislosti s chýbajúcimi šoférmi považujú cestní dopravcovia súčasný vekový limit, podľa ktorého vodiči kamiónov môžu jazdiť od 21 rokov a vodiči autobusov od 24 rokov. Vekovú hranicu by chceli znížiť na 18 rokov pre vodičov kamiónov, resp. na 21 rokov pre vodičov autobusov. Šéf ČESMAD-u Slovakia očakáva, že posunutie tohto vekového limitu by výrazne pomohlo pri nábore mladých ľudí do profesie vodiča.

„Verím, že sa nám v krátkej dobe podarí v spolupráci so zodpovednými štátnymi inštitúciami dosiahnuť zníženie veku potrebného pre získanie vodičského oprávnenia na vedenie nákladných vozidiel a autobusov,“ uviedol Jančovič.

Prezident Zväzu autobusovej dopravy Peter Sádovský (vľavo) a prezident Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič podpísali memorandum o spolupráci. Foto: ČESMAD Slovakia.

Záujem o spoločné aktivity na pomoc slovenským dopravcom

Vzájomná spolupráca cestných dopravcov podľa prezidenta ZAD a druhého viceprezidenta ČESMAD-u Slovakia Petra Sádovského pomôže lepšie koordinovať aktivity v cestnej a autobusovej doprave, aby boli prospešné pre celú spoločnosť. „Spolupráca má byť prospešná pre štát, regióny, obyvateľov, zamestnancov a má priniesť pozitívny rozvoj v súvislosti s presadzovaním zámerov slovenských dopravcov v osobnej a nákladnej cestnej doprave,“ povedal Sádovský.

„ČESMAD Slovakia spolu so ZAD bude participovať pri spoločných programoch, projektoch a aktivitách, ktoré môžu pomôcť slovenským dopravcom. Zároveň máme záujem o spoločné aktivity aj smerom k inštitúciám Európskej únie,“ dodal Sádovský.

Ilustračné foto: slovaklines.sk.

Vodiči autobusov zarábajú v priemere viac ako kamionisti

Mzda vodičov nákladných vozidiel v SR podľa údajov ČESMAD-u Slovakia dosahovala priemerne 723 eur – v Trnavskom kraji 835 eur, v Prešovskom 792 eur, v Trenčianskom kraji 771 eur, v Žilinskom kraji 755 eur, v Bratislavskom kraji 684 eur, v Banskobystrickom kraji 683 eur, v Košickom 680 eur a v Nitrianskom kraji 630 eur.

Vodiči autobusov zarábali priemerne v SR 931 eur – v Bratislavskom kraji 1 299 eur, v Trnavskom kraji 1 065 eur, v Trenčianskom kraji 961 eur, v Žilinskom kraji 912 eur, v Košickom kraji 870 eur, v Banskobystrickom kraji 853 eur, v Prešovskom kraji 850 eur a v Nitrianskom kraji 760 eur.

K téme

Trolejbusári po 10 rokoch súperili v súťaži zručností, najlepší na Slovensku sú Žilinčania Aktualizované: Zamestnanci Arrivy Nitra ohlásili časovo neobmedzený štrajk, nedohodli sa na navýšení miezd

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X