ČESMAD upozorňuje na nekalé praktiky veľkých firiem, ktoré parazitujú na koronakríze

Warehouse cargo courier shipment. Stack of cardboard boxes on wooden pallet and truck docking at warehouse
Združenie ČESMAD upozorňuje na nekalé praktiky objednávateľov dopravy Foto: Getty images

ČESMAD Slovakia, najväčšie združenie cestných dopravcov na Slovensku, upozorňuje na nekalé praktiky objednávateľov dopravy na Slovensku. Zároveň vyzýva na verejnú kontrolu serióznosti a morálnosti obchodných praktík veľkých objednávateľov dopravy, špeditérov a sprostredkovateľov prepravy.

„Uplatňovanie neférových a nekalých obchodných praktík veľkých firiem, zneužívajúcich štátnu pomoc malým a stredným podnikateľom, nebudú cestní dopravcovia tolerovať,“ informuje hovorca združenia ČESMAD Slovakia Roman Kment.

Cestná doprava je kľúčová

Medzi najviac ohrozené odvetvia národného hospodárstva a zároveň jeden z kľúčových sektorov, bez ktorého nie je možné krízu zvládnuť, patrí podľa združenia cestná doprava.

„Zásobovanie potravinami, tovarmi dennej spotreby, liekmi, zdravotníckym materiálom, ale aj pohonnými látkami, ako aj zabezpečenie prevádzky fabrík, je možné iba na základe vysokého profesionálneho nasadenia vodičov dopravných firiem. Tí vstupujú do kontaminovaných oblastí s obavami o svoj život a zdravie, ale zároveň si plne vedomí svojich povinností a zodpovednosti. Títo ľudia dnes nepracujú iba pre plat, ale pre pocit zodpovednosti a odhodlanosti túto ťažkú misiu nevzdať, pretože za nich nie je náhrada,“ uviedol druhý viceprezident združenia ČESMAD Slovakia Pavol Hudák.

Veľké firmy zneužívajú dodávateľov

Práve štátom podporované veľké firmy žiadajú podľa ČESMAD-u od svojich dodávateľov služieb, ktorými sú malé a stredné firmy, aby im vo formách neopodstatnených zliav a rabatov de facto „odovzdali“ štátnu pomoc, ktorú dostavajú na krytie strát, spôsobených krízou Covid-19.

Toto správanie považuje združenie cestných dopravcov za prejav hrubého zneužívania moci a nemorálnosti, napriek tomu, že je to súčasťou pravidiel voľného trhu.

Parazitujú na kríze

ČESMAD Slovakia zároveň upozorňuje spoločnosti, ktoré si objednávajú služby dopravy, aby kontrolovali prístup a konanie sprostredkovateľov dopravy, ktorý si ponechávajú až 50 % ceny prepravy, a tak parazitujú na kríze.

Viac o téme Ekonomické dopady koronavírusu

Neopodstatnené sprostredkovateľské provízie považuje združenie za nemorálne správanie.

Združenie vyzýva vládu SR, aby prijala adekvátne legislatívne opatrenia, ktoré týmto nekalým praktikám zabránia a verejnosť, aby odsúdila takéto nemorálne správanie globálnych korporácií, ako aj domácich veľkých firiem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Hudák
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcov