Cesta medzi Popradom a Smokovcom sa dočká rekonštrukcie, mala by trvať 240 dní

Asfalt, oprava ciest
Foto: ilustračné, Getty Images

Cesta II/534 medzi Popradom a Starým Smokovcom sa konečne dočká rekonštrukcie. O projekte modernizácie cesty, ktorá je dlhodobo v nevyhovujúcom stave, sa hovorilo už tri roky.

Až teraz sa však Prešovskému samosprávnemu kraju podarilo ukončiť proces verejného obstarávania, ktoré sa realizovalo od roku 2016. Rekonštruovať sa bude 5,27 km za viac ako 2,8 milióna eur.

Hotové za 240 dní

Práce bude realizovať víťaz verejného obstarávania STRABAG, s. r. o. Odovzdanie staveniska zhotoviteľovi je naplánované na nasledujúci týždeň. „Predpoklad začatia stavebných prác je v zmysle zmluvy a doloženého harmonogramu do piatich dní od odovzdania staveniska,“ priblížila Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Kancelárie predsedu PSK.

Práce by mali byť hotové za 240 kalendárnych dní, teda o osem mesiacov. „Pri priaznivých poveternostných a technických podmienkach sa predpokladá, že rekonštrukčné práce budú ukončené najneskôr v druhom polroku 2020,“ konkretizovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Frekventovaný úsek je hlavnou spojnicou Vysokých Tatier s Popradom a ďalšími lokalitami pod Tatrami, dá sa z neho dostať aj na diaľnicu D1. Tatranská samospráva rekonštrukciu komunikácie, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Vysokých Tatier, víta.

Alarmujúci technický stav

„Vidíme v nej významný prínos pre skvalitnenie dopravy nielen pre domácich obyvateľov, ale aj pre návštevníkov Vysokých Tatier. Jej technický stav bol alarmujúci a táto rekonštrukcia nielen skvalitní dopravu medzi Popradom a naším mestom, ale bude mať významný vplyv aj pre bezpečnosť cestnej premávky a rozvoj cestovného ruchu,“ uviedol pre agentúru SITA prednosta Mestského úradu vo Vysokých Tatrách Martin Maruška.

Modernizácia úseku je súčasťou dlho očakávanej investície kraja, na ktorú má schválené prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) s celkovým objemom približne 20 miliónov eur. Okrem cesty medzi Popradom a Starým Smokovcom sa majú rekonštruovať aj ďalšie štyri úseky v kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša JeleňováLea Heilová
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)