Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
cestári, oprava ciest, rekonštrukcia ciest
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
9. 08. 2019 13:37 Cestná dopravaKošický kraj od NasaDoprava.skSITA

Cesta okolo Zemplínskej Šíravy sa po rokoch dočkala opravy, pribudne aj chodník pre peších

Košický samosprávny kraj (KSK) začal rekonštruovať cestu, ktorá spája obce v okolí Zemplínskej Šíravy s okresnými mestami Michalovce a Sobrance. Celková dĺžka opravovaného úseku je 7,62 kilometra.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová. Zhotoviteľ DOPSTAV má opravenú komunikáciu odovzdať do ôsmich mesiacov.

Pribudne aj chodník pre peších

Nová cesta bude stáť takmer 1,4 milióna eur, pričom väčšinu sumy pokryjú eurofondy, ktoré Košický samosprávny kraj na jej rekonštrukciu získal. Oprava sa dotkne obcí, respektíve rekreačných stredísk Michalovce, Trnava pri Laborci, Vinné, Kaluža, Kamenec, Klokočov, Paľkov, Kusín, Jovsa, Poruba pod Vihorlatom, Jasenov, Ruskovce a Sobrance.

Dôvodom rekonštrukcie je zlý technický stav komunikácie. Asfaltobetónový kryt je v niektorých častiach značne opotrebovaný, nachádzajú sa tam výtlky a deformácie. Aktuálnym predpisom nezodpovedá ani zvislé dopravné značenie.

Nová cesta bude svoju úlohu plniť celoročne a poslúži nielen domácim, ale aj návštevníkov, ktorí prichádzajú na Zemplínsku Šíravu za rekreáciou. Okrem cesty nám pribudne chodník pre peších, dopravné značenie pri priechode pre chodcov a osvetlenie priechodov. Z hľadiska bezpečnosti je to veľmi dôležité, pretože v nočných hodinách sa v rekreačnom stredisku zvyknú pohybovať chodci. Pri rekonštrukcii nainštalujú na chodník aj varovné pásy pre zrakovo postihnutých,“ uviedla starostka Kaluže Jana Macejková.

Upravia aj odvodnenie

V niektorých častiach cesty medzi Michalovcami a Sobrancami nie je oddelená pešia a motorová doprava, preto je potrebné dobudovať a rekonštruovať zvodidlá. Autobusové zastávky sú situované v samostatných jazdných pruhoch, ale chýbajú samostatné nástupištia pre cestujúcich, ktoré sa vybudujú, alebo prejdú rekonštrukciou.

V časti Vinianka, kde je cesta ohrozovaná prívalovými zrážkami a často ju zaplavuje, sa upraví odvodnenie. Okrem toho musíme korigovať kapacitu priepustu v obci Ruskovce, kde pri zvýšení prietoku potoka Lukavec pravidelne zaplavuje cestu,“ dodal predseda KSK Rastislav Trnka.

Zemplínsku Šíravu považujeme za turisticky mimoriadne atraktívnu, no v súčasnosti nedostatočne využitú rekreačnú oblasť. Máme s ňou veľké plány – chceme tu vybudovať promenádu a na rekreáciu poslúži aj cyklotrasa okolo vodnej nádrže. Cesta bez výtlkov a deformácií zvýši komfort nielen turistom, ale aj ľuďom, ktorí v tejto oblasti žijú celoročne,“ povedal Trnka.

K téme

Ani pri drobnej škode na druhom aute neopúšťajte miesto nehody, hrozí vám strata vodičáka Aktualizované: Nálezy na stavbe D4 pri Jarovciach neškodia životnému prostrediu, potvrdili testy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Slovenskí volejbalisti podľahli na ME domácim Belgičanom a pripísali si druhú prehru Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X