Cestári chcú opraviť cestu medzi Ľubeľou a Liptovským Mikulášom, sumu odhadujú na niekoľko miliónov eur

oprava cesty, rekonštrukcia, cestári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská správa ciest (SSC) chce kompletne opraviť cestu prvej triedy I/18 v úseku Ľubeľa – Liptovský Mikuláš predbežne za 6,5 milióna eur bez DPH. Zámerom je vylepšenie bezpečnostných parametrov a stavebno-technického stavu cesty v dĺžke viac ako deväť kilometrov.

Štátni cestári už vyhlásili verejnú súťaž na zhotoviteľa stavebných prác plánovaných na desať mesiacov od zadania zákazky.

Projekt zafinancujú aj z eurofondov

Projekt plánujú financovať s využitím peňazí Európskej únie cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 a zo štátneho rozpočtu.

O začatí tendra informovali vo Vestníku verejného obstarávania s tým, že lehota na predkladanie a otváranie ponúk je 30. septembra, kritériom na vyhodnotenie ponúk je cena.

Úpravy sa dotknú aj štyroch križovatiek

Stavba bola podľa správy ciest vyvolaná potrebou zvýšiť bezpečnosť účastníkov premávky a znížiť záťaž vyplývajúcu z nevyhovujúceho stavu komunikácie, čo má zabezpečiť komplexná oprava úseku.

„Bude zrekonštruovaná vozovka, čím sa odstránia koľaje, výtlky, trhliny a rozpady, ktoré majú negatívny vplyv na bezpečnosť premávky. Zároveň budú vymenené staré poškodené bezpečnostné prvky a doplnené nové zvodidlá, stĺpiky v úsekoch, kde si to situácia vyžaduje,“ oznámili cestári. Zrekonštruujú aj dva mostné objekty, odvodnenie komunikácie a dvanásť autobusových zastávok.

„V rámci prác sú navrhnuté aj úpravy štyroch križovatiek – ciest I/18 a III/2325 smer Krmeš, križovatka I/18 a III/2328 smer Gôtovany a letisko Jasná, križovatka I/18 a III/2329 smer Svätý Kríž, križovatka I/18 a III/2346 smer Galovany, a to vložením dopravných ostrovčekov na usmernenie dopravy. Nakoniec bude vyhotovené nové dopravné značenie na celom úseku,“ priblížila Slovenská správa ciest.

Všetky navrhované práce boli projektované vzhľadom na ochranu životného prostredia a prírody, budú vykonávané iba na cestnom pozemku, bez zásahov do iných parciel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSSC Slovenská správa ciest