Cestní dopravcovia žiadajú štát, aby riešil ich nepriaznivé podmienky na podnikanie

Diaľnice - autá
Ilustračné foto: pixabay.com.

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia vyzýva vládu, ministerstvá financií a práce, aby s plnou vážnosťou začali riešiť ich najpálčivejšie problémy.

Cestní dopravcovia žiadajú štát, aby riešil ich dlhodobo nepriaznivé podmienky na podnikanie. Inak prehodnotia svoje ďalšie pôsobenie na Slovensku a zvážia odchod do zahraničia.

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia v tejto súvislosti vyzýva vládu, ministerstvá financií a práce, sociálnych vecí a rodiny, aby s plnou vážnosťou začali riešiť najpálčivejšie problémy slovenských dopravcov, ktoré sú roky v úzadí, keďže na ich riešenie nebola doteraz politická vôľa.

Hlavné výhrady k podmienkam

Ako informovala hovorkyňa ČESMAD Slovakia Martina Baumann, dopravcovia poukazujú hlavne na jedno z najvyšších daňovo-odvodových zaťažení v celej Európskej úrovni, druhú najvyššiu sadzbu dane z motorových vozidiel, negatívne dôsledky zdaňovania vreckového pri zahraničných pracovných cestách u mobilných zamestnancov. Sťažujú sa aj na vysokú administratívnu záťaž v súvislosti so zamestnávaním cudzincov z krajín mimo Európskej únie a s tým súvisiaci akútny nedostatok vodičov odchádzajúcich za lepšími podmienkami do zahraničia.

Prezident Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič (vpravo) a druhý viceprezident združenia Peter Sádovský. Foto: ČESMAD Slovakia.
Strata konkurencieschopnosti

„Z tejto kombinácie neadekvátnej legislatívy, vysokých mandátorných výdavkov (rôzne druhy daní a odvodov, mýtnych sadzieb alebo povinného zmluvného poistenia), ako aj jedného z najvyšších administratívnych zaťažení v Európe vyplýva strata konkurencieschopnosti slovenského dopravcu,“ upozornil ČESMAD Slovakia. „V dôsledku dlhodobého neriešenia makroekonomických a legislatívnych podmienok pre podnikanie v oblasti cestnej dopravy, slovenskí cestní dopravcovia prehodnocujú svoje ďalšie pôsobenie na území SR,“ uviedlo združenie.

Logistické centrum
Ilustračné foto: SITA/Marián Peiger.
Manuál o zmene sídla do zahraničia

ČESMAD Slovakia pripravil pre domácich dopravcov praktický manuál o možnostiach zmeny sídla spoločnosti, resp. preregistrovania zo Slovenska do okolitých krajín. „V prípade, že cestní dopravcovia v najbližšej dobe nebudú vidieť zo strany najvyšších orgánov štátnej správy významný posun v ich vnímaní svojich problémov, je vysoká pravdepodobnosť, že veľký počet slovenských dopravcov v priebehu roku 2019 presunie svoje podnikanie, napríklad, do Českej republiky, alebo do Poľska,“ varuje združenie. Vládu preto žiada, aby urýchlene prijala opatrenia na vyrovnanie podmienok podnikania v porovnaní s okolitými štátmi a zabránila tak odchodu slovenských dopravných spoločností.

Ilustračné foto: SITA/KR PZ Košice.
 Vyše tisíc členov s 22-tisíc zamestnancami

ČESMAD Slovakia zastupuje viac ako tisíc dopravných spoločností. Členovia združenia majú zhruba 22-tisíc zamestnancov a 15-tisíc vozidiel , čo je viac ako 50 % kapacít na Slovensku. „V cestnej doprave je na Slovensku zamestnaných približne 55-tisíc pracovníkov, pričom tento segment národného hospodárstva každoročne prispieva prostredníctvom rôznych daní alebo mýta do štátneho rozpočtu stovkami miliónov eur. Zároveň sektor cestnej dopravy generuje takmer päť percent HDP,“ priblížila hovorkyňa ČESMAD Slovakia Martina Baumann.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcov