Cestujúci na štyroch regionálnych tratiach na východe Slovenska budú môcť využívať vo vlakoch samoobslužný systém

Vlak
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

Na štyroch železničných regionálnych tratiach na východe Slovenska budú cestujúci od 1. júla využívať samoobslužný výpravný systém (SVS).

Ide o linky Humenné – Medzilaborce mesto, Prešov – Bardejov, Humenné – Stakčín a Košice – Moldava nad Bodvou mesto.

Lístky aj cez SMS či e-shop

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) o tejto zmene v regionálnej doprave informovala v stredu v súvislosti s pravidelnou druhou aktualizáciou cestovného poriadku, ktorá začne platiť od 12. júna.

Samoobslužný výpravný systém sa zavádza na tratiach, na ktorých je vo väčšine vlakov nízka frekvencia cestujúcich, resp. vysoké percento cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu,“ zdôvodnil riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Cestujúci okrem nákupu cestovných dokladov v miestach, kde je „okienko“, majú k dispozícii SMS lístky, e-shop dopravcu i mobilnú aplikáciu Ideme vlakom.

V krajnom prípade si lístok môžu zakúpiť aj priamo u rušňovodiča pred nástupom do vlaku na zastávke (cez okienko vlaku), obdobne ako to je nastavené pri medzimestských autobusoch, kde je z personálu prítomný tiež iba šofér.

Rušňovodiči prešli školením

Všetci rušňovodiči na tratiach s SVS podľa ZSSK prešli potrebným školením a sú na predaj lístkov vybavení, železničiari odporúčajú mať primeranú hotovosť.

„Slovenským špecifickým dôvodom pre zavádzanie SVS systému na menej frekventovaných tratiach je vysoký podiel cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu. Tým postačuje na tratiach s SVS iba preukaz na bezplatnú prepravu, nemusia si kupovať lístok, ani sa nikde registrovať, a teda tu nie je potrebné kontrolovať cestovné doklady značnej časti cestujúcich na regionálnych tratiach,“ podotkol Kováč.

Ako dodal, samoobslužný výpravný systém sa bežne využíva v zahraničí, napríklad v Rakúsku, Česku, Maďarsku, Švajčiarsku i Nemecku. V rámci prevádzky vlakov ZSSK je tento systém už zavedený na Tatranskej elektrickej železnici a zubačke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko