Cestujúci si môžu vydýchnuť. Autobusy v Bratislavskom kraji budú od pondelka opať jazdiť podľa grafikonu

Od pondelka budú autobusy v BSK jazdiť opäť podľa platného grafikonu.
  • aktualizované 7. januára 13:21

Od pondelka 10. januára má dosiahnuť obslužnosť Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) prímestskou autobusovou dopravou 90 percent. Na dnešnom tlačovom brífingu o tom informovala riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností Arriva na Slovensku Petra Helecz.

Spoje budú vypravené podľa grafikonu

„V pondelok, keď začnú platiť opäť riadne cestovné poriadky pre pracovné dni, bude obslužnosť liniek viac ako 90 percent v rámci celého kraja. Je to vďaka tomu, že sme v uplynulých týždňoch a dňoch prijali viac kolegov, ktorí už od pondelka začnú voziť cestujúcich,“ uviedla Helecz.

Ďalšou zmenou bude, že minibusy, ktoré v rámci riešenia situácie využíval dopravca na doplnenie obslužnosti BSK, budú nasadené na linky smerujúce do oblasti Šamorína a Pezinka.

„Vzhľadom na to, že v pondelok začína viac ako 30 nových kolegov môže ojedinele prísť k miernym nezrovnalostiam pri obsluhovaní niektorých liniek, ale pre zabezpečenú obslužnosť to nebude až také citeľné, nakoľko takmer všetky linky budú obslúžené,“ poznamenala Helecz.

Ako dodala, od 10. januára sa tiež rušia všetky zachádzky spojov do priľahlých obcí a zrýchlené linky budú obsluhované podľa riadnych cestovných poriadkov.

Štedré náborové príspevky

„Od januára máme v Bratislavskom kraji viac ako 300 vodičov. Prácu môžeme ponúknuť ešte 50 vodičom, no nielen zo Slovenska. V príprave už máme vodičov zo zahraničia, ktorí by po absolvovaní legislatívou vyžadovaného procesu mohli zabezpečovať dopravu cestujúcich v prvom štvrťroku,“ vysvetlila Helecz.

Náborová kampaň Arrivy potrvá do konca januára. Každý nový zamestnanec, ktorý podpíše pracovnú zmluvu do 31. januára a začne voziť cestujúcich od 1. februára, získa náborový príspevok 3-tisíc eur. Nábor bude pokračovať až do zabezpečenia 100-percentnej obslužnosti kraja.

Rozsiahle výpadky spojov

Od 15. novembra zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu v BSK spoločnosť Arriva Mobility Solutions, ktorá vyhrala medzinárodnú súťaž. Pôvodnému dopravcovi Slovak Lines sa skončila 15-ročná zmluva a nebolo možné ju už predĺžiť. Arriva zaznamenala rozsiahle výpadky spojov, a to najmä v okresoch Senec a Pezinok.

Predseda BSK Juraj Droba ešte v decembri oznámil, že počas januára 2022 budú cestujúci prímestskou autobusovou dopravou v kraji cestovať zadarmo. Samospráva na tento účel využije financie získané od Arrivy vo forme zmluvných pokút.

Predseda BSK vysvetlil, že za každý deň, keď dopravca nedokáže zabezpečiť obslužnosť kraja minimálne na úrovni 95 percent zmluvného záväzku, prináleží BSK zmluvná pokuta vo výške 30-tisíc eur.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Juraj DrobaPetra Helecz
    Firmy a inštitúcie ArrivaBSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)