Cestujúci uviazli na nemeckých letiskách, pre štrajk letiskového personálu zrušila Lufthansa viac ako tisíc letov

Cestovné plány muselo zmeniť alebo ich úplne zrušiť asi 134-tisíc cestujúcich. Foto: SITA/AP

Viac ako tisíc letov spoločnosti Lufthansa bolo v stredu zrušených v dôsledku jednodňového štrajku pozemného personálu týchto aeroliniek.

Cestovné plány muselo zmeniť alebo ich úplne zrušiť asi 134-tisíc cestujúcich. Už v utorok bolo zrušených najmenej 47 letov.

Zamestnanci žiadajú vyššie platy

Najviac zasiahnuté boli hlavné uzly Lufthansy vo Frankfurte nad Mohanom a Mníchove. Lety však boli zrušené aj v Düsseldorfe, Hamburgu, Berlíne, Brémach, Hannoveri, Stuttgarte a Kolíne nad Rýnom.

Letecká spoločnosť odporučila postihnutým pasažierom, aby neprichádzali na letiská, pretože väčšina tamojších prepážok aj tak nebude v prevádzke.

Nemecký odborový zväz vyzval pozemný personál leteckej spoločnosti Lufthansa, aby v stredu vstúpil do jednodňového štrajku v spore o platy. Výzva sa podľa odborového zväzu servisných pracovníkov ver.di vzťahovala na všetky pobočky Lufthansy v Nemecku.

Štrajk sa koná uprostred rokovaní o mzdách pre približne 20-tisíc zamestnancov logistických, technických a nákladných dcérskych spoločností leteckej firmy.

Štrajk ako bežná súčasť vyjednávaní

Odborový zväz ním chce zvýšiť tlak na Lufthansu pred ďalším kolom rokovaní 3. a 4. augusta. Ver.di vyzýva na zvýšenie platov o 9,5 % v tomto roku a tvrdí, že ponuka Lufthansy zo začiatku tohto mesiaca, ktorá by zahŕňala dohodu na 18-mesačné obdobie, zďaleka nespĺňa jeho požiadavky.

Ako pripomína agentúra AP, takéto „varovné štrajky“ sú v Nemecku bežnou taktikou v pracovných rokovaniach a zvyčajne trvajú niekoľko hodín až jeden alebo dva dni.

Tento štrajk pritom prichádza v čase, keď letiská v Nemecku aj inde čelia narušeniu prevádzky a dlhým radám na bezpečnostných kontrolách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lufthansa