Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezident Zväzu autobusovej dopravy Peter Sádovský (vpravo) a generálny riaditeľ spoločnosti TransData Branislav Jurčišin podpísali zmluvu o spravovaní Systému akceptácie dopravných kariet. Foto: NasaDoprava.sk
20. 06. 2018 15:18 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA Diskusia

Cestujúci v autobusoch môžu využívať jednu kartu u viacerých dopravcov

Zväz autobusovej dopravy a spoločnosť TransData podpísali zmluvu o spravovaní Systému akceptácie dopravných kariet.

BRATISLAVA – Zväz autobusovej dopravy (ZAD), združujúci sedemnásť najvýznamnejších domácich regionálnych dopravcov, a spoločnosť TransData podpísali v stredu zmluvu o spravovaní Systému akceptácie dopravných kariet. Ich spoločný projekt Slovenský dopravný pas umožňuje cestujúcim v autobusoch využívať bezkontaktnú kartu jedného dopravcu aj na linkách partnerských spoločností.

„Princípom Slovenského dopravného pasu je jazda na jednu dopravnú kartu naprieč Slovenskom v sieti dopravcov zapojených do projektu. Môžete si vystaviť kartu u ktoréhokoľvek dopravcu, ktorý sa v systéme nachádza,“ informoval prezident ZAD Peter Sádovský.

„Máme zámer, aby sa pokrylo v ideálnom prípade aj sto percent územia, to znamená všetky obce na Slovensku,“ uviedol šéf Zväzu autobusovej dopravy s tým, že ambíciou je, aby sa v tomto roku zapojili do systému všetci autobusoví dopravcovia v rámci zväzu.

V projekte je aktívnych zatiaľ trinásť dopravcov

Do projektu je v súčasnosti zapojených desať autobusových spoločností združených v ZAD – SAD Dunajská Streda, SAD Trenčín, SAD Prievidza, SAD Žilina, SAD Poprad, BUS Karpaty Stará Ľubovňa, SAD Prešov, eurobus Košice, SAD Humenné a Arriva Michalovce, ako aj tri mestské podniky – Dopravný podnik mesta Košice, Dopravný podnik mesta Prešov a Mestská dopravná spoločnosť Považská Bystrica.

Autobus spoločnosti SAD Prešov. Foto: sad-po.sk.

Unikátny projekt v rámci Európy

„Hoci autobusová doprava patrí k tradičným a etablovaným odvetviam, potrebuje pružne reagovať na nové technológie a trendy. Práve náš najnovší projekt prináša potrebnú modernosť i flexibilitu, a tak reaguje na potreby autobusových cestujúcich,“ informoval generálny riaditeľ TransData Branislav Jurčišin. Táto spoločnosť je dodávateľom systému Slovenského dopravného pasu. „Je to unikátny projekt v rámci Európy. Nie je v Európe štát, ktorý by umožňoval s jednou dopravnou kartou používať takéto služby v celej republike,“ uviedol Jurčišin.

Vyše 580 tisíc aktívnych držiteľov kariet

Systém už v súčasnosti aktívne využíva viac ako 580 tisíc cestujúcich – držiteľov kariet, z toho 70 tisíc študentov stredných a vysokých škôl. Rovnocennou alternatívou dopravnej peňaženky na karte dopravcu môže byť aj preukaz, resp. karta, študenta a žiaka vydaná školou. „V systéme máme zapojených 36 vysokých škôl a 490 stredných škôl,“ povedal Sádovský.

Cestujúci vykonajú vlastnou kartou 25 tisíc platieb denne, resp. 750 tisíc mesačne u iného dopravcu. Po zapojení ďalších dopravcov do systému by sa počet aktívnych kariet mohol zvýšiť na 1,5 milióna, z toho dvestotisíc v študentskej verzii.

Autobusy spoločnosti SAD Trenčín. Foto: SITA/TomṚ Somr.

Odporúčané články

Slovak Lines zaviedol novú mobilnú aplikáciu najmä pre linku z Bratislavy do Viedne Zväz autobusovej dopravy a OZ KOVO sa posunuli bližšie k uzavretiu kolektívnej zmluvy

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová v Bruseli podporila voľbu zo zahraničia, dôležitou je aj otázka životného prostredia Giba nerozumie konaniu poslancov a hovorí, že Ústavný súd SR bude minimálne do septembra nekompletný Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Trnava vystupuje zo Združenia miest a obcí Slovenska, primátor Bročka vysvetlil dôvod Prezidentka Čaputová svoj postoj k vymenovaniu ústavných sudcov nemení a víta Dankovo vyjadrenie Horúčavy ohrozujú aj zvieratá. Ako ich chrániť? Polícia našla telo YouTubera menom Etika, ktorý nedávno zverejnil video o samovražde Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X