Cestujúci vo vlakoch v EÚ by mali mať väčšie práva, dotknú sa aj dostupnosti lístkov

cestujúci, vlak
Foto: ilustračné, Getty Images

Cestujúci vo vlakoch v Európskej únii by mali mať väčšie práva. Ministri dopravy členských krajín únie sa na tom dohodli na zasadnutí Rady pre dopravu v Bruseli. Zmena nariadenia o právach a povinnostiach cestujúcich v železničnej doprave má pomôcť najmä pasažierom so zdravotným postihnutím alebo zlepšiť dostupnosť cestovných lístkov, ktoré si bude možné zakúpiť vo vlaku bez príplatku.

Rozumný kompromis

Informovalo o tom v utorok Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) s tým, že o návrhu sa ešte bude rokovať s Európskym parlamentom. Hlavnými prioritami decembrového zasadnutia Rady pre dopravu boli aj rozvoj kvalitných digitálnych dopravných služieb v rámci zdieľanej dopravy a zefektívnenie povoľovacích procesov pre urýchlenie transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).

„Tento návrh nariadenia považujem za rozumný kompromis medzi posilňovaním práv cestujúcich a zaťažením železničných podnikov. Vítam aj návrhy na zlepšenie fungovania procesov, ktoré sa týkajú realizácie projektov na transeurópskej dopravnej sieti,“ povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd).

„Sami máme skúsenosť, že príprava týchto dopravných projektov sa často komplikuje zložitými postupmi, čo vedie k oneskoreniam a tým k zvýšeniu nákladov,“ uviedol minister.

Digitálne dopravné služby pre ľudí

Ministri dopravy EÚ diskutovali aj o smerovaní digitálnych dopravných služieb pre ľudí. Zdieľaná doprava má vplyv najmä na zníženie používania súkromných áut, výrazné obmedzenie emisií a v neposlednom rade na zvýšenie bezpečnosti. „Myslím si, že Slovensko môže byť v tomto smere pozitívnym príkladom. Rozhodli sme sa využiť potenciál, ktorý prináša digitalizácia v spojení so zdieľanou ekonomikou a vytvorili sme rovnaké podmienky pre všetkých poskytovateľov taxislužieb,“ priblížil Érsek.

„Naše očakávania boli splnené, na trh taxislužieb prišli nové technológie a obnovil sa dopyt po zdieľanej doprave,“ dodal.

Digitalizované dopravné služby majú podľa rezortu dopravy veľký potenciál pre rozvoj zelenej ekonomiky. Výzvou bude najmä vytvorenie právnych mantinelov pre fungovanie digitalizovaných platforiem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád Érsek
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópsky parlament