Most cez Dunaj chcel postaviť aj Váhostav, jeho ponuku Maďari vylúčili

Budúci nový cestný most Komárno - Komárom. Vizualizácia: Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

V tendri predložila skupina s Váhostavom cenu v prepočte 74,87 mil. eur, čo bolo zhruba o 16 mil. eur menej ako úspešný domáci uchádzač.

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Nový cestný most cez Dunaj medzi Komárnom a Komáromom chcela postaviť aj spoločnosť Váhostav – SK, a. s. (Váhostav) s talianskym partnerom Itinera, S. p. A. V tendri predložili cenu v prepočte 74,87 mil. eur, čo bolo zhruba o 16 mil. eur menej ako úspešný domáci uchádzač.

Maďarská spoločnosť Nemzeti Infrastruktúrafejlesztő (NIF) Zrt., ktorá verejné obstarávanie zabezpečovala, taliansko-slovenské konzorcium vylúčila spolu s ďalšími troma záujemcami z rôznych dôvodov.

Vysvetlenie ponuky nebolo pre obstarávateľa dostatočné 

„Váhostav bol členom konzorcia spolu s talianskym partnerom Itinera, pričom podiel Váhostavu v konzorciu bol 25 %. Po zaslaní ponuky na výstavbu spomínaného mostu zaslal maďarský obstarávateľ združeniu niekoľko doplňujúcich otázok, na ktoré združenie riadne odpovedalo,“ informoval v utorok agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán.

„Vysvetlenie však podľa názoru maďarského obstarávateľa nebolo dostatočné, a preto ponuku konzorcia zo súťaže vylúčil. Vzhľadom na maďarskú legislatívu sa taliansko-slovenské združenie voči rozhodnutiu obstarávateľa neodvolalo,“ uviedol Halán.

Most postaví maďarské združenie H-M Duna híd

Zákazku získalo maďarské združenie zhotoviteľov H-M Duna híd za cenu 91,2 mil. eur. Členmi úspešného konzorcia, ktoré má most cez Dunaj postaviť približne za dva roky, sú spoločnosti Hídepitő Zrt. so sídlom v Budapešti a Mészáros és Mészáros Kft. z obce Alcsút.Ich subdodávateľmi na stavbe budú ďalšie domáce stavebné firmy Duna Aszfalt Kft., Hódút kft. a HSP Hídepitő Kft.

Výstavba mosta má trvať do konca roku 2019

Medzi vylúčenými uchádzačmi bolo aj konzorcium SDD s účasťou spoločnosti Pannon – Doprastav, Kft. Slovenská spoločnosť Doprastav, a. s., sa k účasti svojej dcéry v tendri nechcela vyjadriť s tým, že išlo o súťaž v Maďarsku a iba príslušná spoločnosť je oprávnená a kompetentná sa vyjadriť. Výstavba mosta cez Dunaj sa oficiálne začala v utorok a trvať by mala do konca roka 2019.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Váhostav - SK