Čisteniu a umývaniu vlakov pod holým nebom bude koniec, vo Zvolene vybudujú nové stredisko údržby

Nové vlaky
Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko

Pracovisko na kontrolu a prípravu vozového parku železničnej osobnej dopravy, takzvanú technicko-hygienickú údržbu (THÚ), bude v nasledujúcich dvoch rokoch budovať vo Zvolene Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

Zástupcovia ZSSK vo štvrtok vo Zvolene podpísali zmluvu so spoločnosťou Strabag s.r.o., ktorá bude stavbu realizovať.

Zvolen má infraštruktúru

Predpokladané investičné náklady na výstavbu strediska sú vo výške 34 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, pričom hlavnú časť pokryjú prostriedky z eurofondov v rámci Operačného programu integrovaná infraštruktúra.

Nové pracovisko infraštruktúry THÚ Zvolen bude vybudované práve v areáli železničnej stanice Zvolen, v priestoroch terajšieho pracoviska prevádzkového ošetrenia súprav, kde už jestvuje čiastočne vybudovaná infraštruktúra, niektoré inžinierske siete, vodovodná a kanalizačná sieť.

Doteraz sa čistenie vlakov robilo prevažne pod holým nebom, v každom ročnom období a v pôvodných zariadeniach. Ide o koľajiská na odstavných staniciach a v depách. Sú to však zastaralé pracoviská, ktoré už dnes nespĺňajú štandardy.

Výstavba sa súčasne začne aj v Nových Zámkoch a Humennom, kde budú tiež vybudované strediská THÚ. Konkrétne mestá boli zvolené na základe dislokácie nových a modernizovaných vozidiel.

Dvadsať mesiacov výstavby

Predpokladané náklady na výstavbu strediska THÚ v Nových Zámkoch sú vo výške 41,8 mil. eur a v Humennom 30 mil. eur.

Výstavba všetkých troch stredísk má začať v septembri 2021 a trvanie výstavby investor odhaduje na 20 mesiacov. Nové strediská by mali byť využívané v priebehu roka 2023.

ZSSK si od projektu sľubuje zvýšenie kvality vykonávania čistenia, údržby, technických kontrol a menších opráv vlakových súprav za lepších podmienok ako v súčasnosti.

Podmienky na čistenie exteriéru aj interiéru vozidiel ZSSK aj pre krátkodobú technickú údržbu budú vytvorené na jednom mieste. V strediskách THÚ bude možné umývať vozidlá aj pri mínusových teplotách.

Zvýši sa komfort zamestnancov

Zároveň sa ich vybudovaním zvýši komfort pre zamestnancov ZSSK, ktorí tieto činnosti už roky vykonávajú v improvizovaných podmienkach, často pod holým nebom.

Všetky služby moderných stredísk THÚ v súlade s ich vybavením a určením, budú zamestnanci ZSSK poskytovať aj ostatným dopravcom, ktorí využívajú slovenské koľaje.

Strediská THÚ teda budú mať prínos pre cestujúcich všetkých spoločností vrátane súkromných dopravcov či pre zákazníkov v nákladnej doprave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie StrabagZSSK Železničná spoločnosť Slovensko