Čítanie, hry, podcasty i práca. Strávte čas na cestách účelne!

White car standing on the road
Foto: Getty Images

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Desaťtisíce Slovákov každý deň cestujú za prácou do veľkých miest. Ako môžete stráviť desiatky minút?

Na Slovensku sa v roku 2018 vyrobil rekordný počet áut, viac než 1 milión vozidiel. Každá tretia vec, ktorú sme exportovali do zahraničia bolo auto. Slovensko je lídrom v rebríčku krajín podľa počtu vyrobených áut na tisíc obyvateľov. V roku 2018 toto číslo dosiahlo 198 áut. Narastá aj počet áut na slovenských cestách. Len v minulom roku sa zaregistrovalo viac než 183-tisíc vozidiel, pričom vyše 60% tvorili nové autá a zvyšok dovezené autá.

Údaje od výrobcov áut ukazujú, že na tom však ešte nie sme až tak zle – na tisíc obyvateľov u nás pripadá „len“ 455 áut. Je to výrazne menej, než je priemer v rámci Európskej únie, ktorý činí 587 áut. Menej áut na obyvateľa majú len Chorváti (416), Maďari (394), Lotyši (387) a Rumuni (327). Keďže ciest príliš nepribúda, dopravná situácia sa neustále zhoršuje a čakanie v zápchach sa stalo pre Slovákov každodennou realitou.

Situáciu ešte zhoršujú dopravné obmedzenia kvôli výstavbe. Tie sú však, ako hovorí Rastislav Cenký z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) nevyhnutné pre rozvoj hlavného mesta. Našťastie, počas ciest v autobusoch alebo vlakoch sa toho dá veľa robiť a čas vám vďaka tomu rýchlo ubehne.

Čítanie kníh alebo novín

Podľa výskumníkov z Yaleu, ktorí si všímali ľudí nad päťdesiat rokov, tak tí, ktorí čítali knihy alebo časopisy aspoň tridsať minút denne, žili v priemere o dvadsaťtri mesiacov dlhšie, ako tí, ktorí nič nečítali. Čítanie nám zlepšuje slovnú zásobu, koncentráciu, ovplyvňuje našu empatiu, sociálne styky a emočnú inteligenciu.

Online hry

Približne polovica ľudí na našej planéte, ktorí majú prístup k internetu, hráva online hry. Tak hovoria výsledky štúdie ešte z roku 2013. Poniektorí hrávajú poker hry v online kasíne, ďalší možno blackjack a poniektorí iní šach. Aj hranie obyčajných a jednoduchých video hier má pozitívny vplyv na zdravie, čo sa možno neprejaví hneď, ale v dlhodobom horizonte áno.

Pozeranie seriálov

Aj pozeranie seriálov môže byť prospešné pre zdravie. Pozeranie seriálov či filmov totiž prináša to, čo vedci označujú za emocionálne uvoľnenie. Aj človek, ktorý sa považuje za chladného, môže pri sledovaní seriálov takzvane „zmäknúť“ a prejaviť prostredníctvom smiechu či plaču svoje emócie. Ba čo viac, pozeranie uvoľňuje hormón kortizol v mozgu, vďaka čomu sa tým zbavíme stresu.

Počúvanie podcastov

Popularita podcastov narastá. V ankete jedného amerického magazínu sa štvrtina Američanov priznala, že pravidelne počúva podcasty. Na Slovensku sú podcasty populárne predovšetkým medzi mladými a vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi do 35 rokov. Prostredníctvom podcastov sa môžete zabaviť i vzdelať zároveň.

Práca

Kým poniektorí si nosia prácu domov len obrazne, ďalší doslovne. Niekedy aj tých dvadsať či tridsať minút, ktoré strávite prácou počas cesty, vám prinesú taký istý čas, ktorý môžete navyše stráviť so svojou rodinou či priateľmi. Práca počas cesty neprináša žiadne zdravotné benefity, predstavuje však racionálne využitie voľného času.

V roku 2018 prepravili vlaky Regio Jetu na všetkých svojich linkách 9.7 milióna cestujúcich, ako sa pochválil dopravca na začiatku roku 2019. Ďalšie desiatky miliónov cestujúcich prepravili medzimestské autobusy. Desiatky tisíc Slovákov každý jeden deň dochádzajú len do Bratislavy za prácou. Každý deň tak majú Slováci k dispozícií stovky tisíc voľných minút. Ako ich využijete vy?

Zdroj: BORIS_190064

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom