Cyklomost Vysomarch už otvorili, po vyše 100 rokoch sa tak obnovilo spojenie medzi Slovenskom a Rakúskom (foto)

MIRRI SR: Otvorenie cyklomosta VysoMarch
Cyklomost medzi Vysokou pri Morave a rakúskym Marcheggom počas svojho otvorenia. Bratislava, 7. máj 2022. Foto: SITA/MIRRI SR

Nový cyklomost Vysomarch ponad rieku Moravu spájajúci obec Vysoká pri Morave a rakúsku obec Marchegg za takmer šesť miliónov eur v sobotu otvorili.

Odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) uviedol, že cyklomost prepojí medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou cyklotrasou Kamp-Thaya-March a vytvorí tak cyklistický okruh v celkovej dĺžke takmer 21 km.

Po Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi ide o druhý cyklomost, ktorý Bratislavský kraj vybudoval v spolupráci s Dolným Rakúskom prostredníctvom programu Interreg SK-AT. Celková dĺžka nového mosta cez rieku Morava je 270 metrov, široký je štyri metre. Jeho výstavba trvala rok.

Spojenie obnovili po 100 rokoch

„Vybudovaním nového mosta medzi obcami Vysoká pri Morave a Marchegg, ktoré sú významnými regionálnymi a cezhraničnými dopravnými uzlami, sa ľuďom žijúcim na oboch stranách rieky Morava výrazne skráti čas dochádzky na priľahlé železničné stanice a zastávky verejnej dopravy v prihraničnom regióne,“ doplnil štátny tajomník MIRRI Dušan Velič, ktorý v sobotu prestrihol pásku pri otváraní mosta.

Odbor komunikácie MIRRI zároveň konštatoval, že spojenie Rakúska s obcou Vysoká pri Morave sa tak obnoví po vyše sto rokoch. Historické záznamy totiž spomínajú most cez rieku Morava pri obci Marchegg už v 13. storočí a kompa bola naposledy v prevádzke v roku 1918.

MIRRI SR: Otvorenie cyklomosta VysoMarch
Štátny tajomník ministerstva regionálneho rozvoja Dušan Velič (štvrtý sprava) počas otvorenia nového cyklomosta medzi Vysokou pri Morave a rakúskym Marcheggom. Bratislava, 7. máj 2022. Foto: SITA/MIRRI SR

Desiatky úspešných projektov

MIRRI priblížilo, že program Interreg SK-AT je jedným z piatich eurofondových cezhraničných programov, ktoré zahŕňajú spoluprácu s Českom, Maďarskom, Poľskom a širší makroregionálny formát s Ukrajinou.

V rámci cezhraničnej spolupráce Interreg SK-AT bolo v programovom období 2014 – 2020 z rozpočtu takmer 89 miliónov eur podporených 46 projektov, medzi ktoré patril nielen tento cyklomost ale aj centrum aktívneho starnutia v Bratislave a šesť moderných ekocentier vrátane Ekocentra Čunovo, ktoré vznikne po rekonštrukcii tamojšieho kaštieľa.

V marci vláda SR schválila finančný rámec pre programy cezhraničnej spolupráce na nové programové obdobie. Z rozpočtov jednotlivých programov v celkovej výške viac ako 568 miliónov eur sa majú financovať projekty, ktoré zvýšia kvalitu života ľudí v pohraničných regiónoch. Na program cezhraničnej spolupráce Interreg SK-AT je vyčlenený rozpočet vyše 69 miliónov eur.

MIRRI SR: Otvorenie cyklomosta VysoMarch
Štátny tajomník ministerstva regionálneho rozvoja Dušan Velič (vpravo) počas otvorenia nového cyklomosta medzi Vysokou pri Morave a rakúskym Marcheggom. Bratislava, 7. máj 2022. Foto: SITA/MIRRI SR

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Velič
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR