CzechToll bude pri budovaní nového mýtneho systému spolupracovať so SkyToll, neziskovka kritizuje nastavenie tendra

Elektronický mýtny systém
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Česká spoločnosť CzechToll, s.r.o., v prípade získania zákazky na vybudovanie elektronického mýtneho systému a poskytovanie služieb technickej podpory na Slovensku chce využiť skúsenosti z fungovania mýtnych systémov v Česku a na Slovensku.

Čaká sa na podpis zmluvy

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca prevádzkovateľa českého mýtneho systému Miroslav Beneš, nový mýtny systém v SR bude postavený od základov podľa potrieb a požiadaviek Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS).

Diaľničiari po vyhodnotení troch ponúk v tendri na základe pomeru ceny a kvality oznámili, že úspešným uchádzačom sa stala firma CzechToll. Spoločnosť SkyToll, a. s., ktorá prevádzkuje súčasný slovenský mýtny systém, je jeho subdodávateľom.

„Bude poskytovať projektové práce, ktorých hodnota je odhadnutá na 12 percent celkového objemu zákazky,“ priblížil Beneš, no neuviedol navrhnutú cenu na mýtny systém.

„Spoločnosť CzechToll nemôže komentovať detaily predloženej ponuky skôr, než bude súťažný proces úplne ukončený, teda do vysporiadania prípadných námietok neúspešných uchádzačov a podpisu zmluvy,“ zdôvodnil.

SkyToll je subdodávateľom CzechToll

Desaťdňová lehota na podanie námietok proti vyhodnoteniu ponúk už mala uplynúť. NDS vyhlásila verejnú súťaž na vybudovanie nového mýtneho systému v decembri 2020, predpokladaná cena zákazky plánovanej na vyše jedenásť rokov bola takmer 42 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

NDS a minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) informovali, že k mýtnemu tendru sa vyjadria po uplynutí lehoty na podanie námietok.

„Podiel subdodávok SkyToll spoločnosti CzechToll pri budovaní mýtneho systému pre NDS vo finančnom vyjadrení mierne prekročí 10 percent hodnoty zákazky. Činnosti SkyToll budú pozostávať najmä z dodávok projektového riadenia a podpory prevádzky,“ potvrdila pre agentúru SITA vedúca kancelárie generálneho riaditeľa SkyToll-u Daniela Čaranová.

Najefektívnejší systém v Nemecku

„Po vysporiadaní prípadných námietok neúspešných uchádzačov určite všetky potrebné detaily zverejní NDS alebo spoločnosť CzechToll,“ dodala s tým, že detaily budúcej zmluvy neprináleží komentovať SkyToll-u ako subdodávateľovi malého rozsahu v rámci celej zákazky.

CzechToll a SkyToll si už vyskúšali vzájomnú spoluprácu na projektoch mýtneho tendra v Nemecku a pri budovaní systému v Česku.

„Ten patrí mimochodom aj vďaka racionálnemu nastaveniu parametrov k najefektívnejším systémom pre výber mýtneho v celosvetovom porovnaní,“ podotkol Beneš.

Obe spoločnosti by sa mali stáť súčasťou novej skupiny ITIS Holding a mali by tak mať aj spoločného vlastníka. Koncovými majiteľmi akcií holdingu budú skupina PPF a generálny riaditeľ SkyToll-u a CzechToll-u Matej Okáli. Projekt v súčasnosti posudzujú protimonopolné úrady v Česku a na Slovensku.

Tender na mieru?

„Našou ambíciou je v rámci ITIS Holding akcelerovať rozvoj mýtnych služieb a inovácie v inteligentnom riadení dopravy so zameraním na podporu udržateľnosti a ochranu klímy, a to nielen v Európe,“ dodal hovorca CzechToll-u.

Tender na nové mýto podľa Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital nebol dobre pripravený a jeho výsledok bol dopredu jasný.

Na viaceré z nedostatkov upozorňovali ministerstvo dopravy a NDS už pred niekoľkými mesiacmi. O mýtnom tendri by mal rokovať aj parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalMiroslav Beneš
Firmy a inštitúcie CzechTollNadácia Zastavme korupciuNDS Národná diaľničná spoločnosť