Ďalšia rana pre Boeing, po výbuchu motora uzemnili lietadlá USA aj Japonsko

Emergency Landing Plane Debris
Spoločnosť United Airlines uzemnila všetky lietadlá typu Boeing 777. Foto: archívne, SITA/AP

Americká letecká spoločnosť United Airlines uzemnila svojich 24 lietadiel Boeing 777 po tom, ako jednému z nich v sobotu po štarte zlyhal motor. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ako uvádza agentúra AP, americký Federálny letecký úrad (FAA) následne leteckej spoločnosti nariadil, aby skontrolovala všetky Boeingy 777 s týmto typom motora. Dočasné uzemnenie lietadiel odporúčal aj samotný Boeing a výrobca motora Pratty & Whitney oznámil, že posiela svoj tím, ktorý by mal spolupracovať s vyšetrovateľmi a koordinovať ďalšie kroky s aerolinkami a regulačným úradom.

Trosky dopadli na predmestie

Let 328 spoločnosti United Airlines musel v sobotu núdzovo pristáť na medzinárodnom letisku v Denveri po tom, ako mu krátko po štarte vybuchol pravý motor. Trosky motora Pratt & Whitney PW4000 popadali na neďaleké predmestie. Lietadlo s 231 pasažiermi a desiatimi členmi posádky bezpečne pristálo. Zranenia podľa úradov neutrpel nikto na palube ani na zemi.

Zastavenie prevádzky 32 lietadiel s týmto motorom nariadili aj Japan Airways a All Nippon Airways, informoval japonský denník Nikkei.

Boeing rozhodnutie Japoncov podporuje

Podľa novín tak spravilo tiež japonské ministerstvo pôdy, infraštruktúry, dopravy a turizmu, podľa ktorého mal 4. decembra nešpecifikované problémy s motorom typu PW4000 aj let JAL 777 z mesta Naha na letisko Haneda. V súvislosti s incidentom ministerstvo nariadilo prísnejšie kontroly.

Boeing sa vyjadril, že podporuje rozhodnutie japonského úradu civilného letectva a FAA prerušiť prevádzku všetkých strojov 777 s motormi Pratt & Whitney 4000-112. Podľa informácií výrobcu leteckej techniky je v prevádzke 69 takýchto motorov a ďalších 59 by mali mať na sklade. Podľa FAA tieto motory v USA používa len United a ďalšie sú v Japonsku a v Južnej Kórei.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Boeing