Ďalšie krajiny zakazujú lietať boeingom 737 Max 8

Ethiopian 737 800
Boeing 737-800 v službách Ethiopian Airlines. Foto: Boeing.

Lietadlá typu Max majú aj spoločnosti, ktoré operujú na Slovensku. Zatiaľ žiadna z nich neohlásila embargo.

Čoraz viac lietadiel Boeing 737 Max 8 ostáva odparkovaných. K pondelňajšiemu rozhodnutiu Ethiopian Airlines, Cayman Airways a Číny sa už pripojili aj Indonézia a Maroko. Informuje o tom agentúra AP.

Royal Air Maroc zastavila prevádzku svojho beoingu tohto typu. Pôvodne mal letieť v pondelok z Casablanky do Londýna. Spoločnosť prednedávnom prevzala druhý boeing tohto typu, ten však zatiaľ nebol zaradený do prevádzky.

Päť lietadiel nenechá vzlietnuť ani indická Jet Airways. Pripojila sa aj spoločnosť Comair, ktorá v Južnej Afrike prevádzkuje lety British Airways a Kulula. Nekonkretizovala však, koľkých lietadiel sa to dotkne.

Riskovať nechcú ani brazílska Gol Airlines či mexická Aeromexico

Štarty aj pristátia Boeingu 737 Max 8 zakázal na svojom území aj Singapur. Okrem domáceho prepravcu SilkAir so šiestimi lietadlami sa to dotkne aj štyroch ďalších zahraničných aeroliniek.

Akcie Boeingu utrpeli

Nový Boeing 737 Max bol veľkým úspechom pre amerického výrobcu. Vo výrobnom pláne má 5900 kusov lietadiel, z toho 5000 je práve na tento typ strojov. Max je ľahší a má nižšiu spotrebu paliva ako jeho predchodcovia.

Boeing od roku 2017, kedy začala výroba, dodal už asi 350 kusov do celého sveta. Cena sa pohybuje od 100 do 135 miliónov dolárov, aj keď zákazníci obvykle dostanú výrazné zľavy.

Dve havárie v krátkom čase s podozrením na technickú chybu však vzbudili nedôveru. Akcie spoločnosti sa v pondelok prepadli o 9 %.

Americký letecký úrad však zatiaľ neuvažuje o tom, že by zakázal lietadlám tohto typu prevádzku na území USA.

Ethiopia
Foto: SITA / AP

Ryanair si objednal 135 kusov

Spoločnosť zverejnila prehľad objednaných a dodaných lietadiel. Zo spoločností, ktoré bežne operujú na Slovensku, si najviac strojov, 135, objednal Ryanair, zatiaľ však nemal dodaný žiaden.

FlyDubai má z objednávky 251 kusov dodaných štrnásť. Spoločnosť v pondelok zopakovala, že nemá v pláne lietadlá odstaviť a ďalej ich používa.

Smartwings má zatiaľ z 8 kusov dodaný jeden. Turkish Airlines si objednalo 75 Maxov, v prevádzke je zatiaľ sedem.

Našli čierne skrinky

Vyšetrovanie nedeľňajšej havárie vedie Etiópia. Do tímu sa pripojili forenzní experti z Izraela aj vyšetrovatelia z USA a zástupcovia spoločnosti Boeing.

Podľa AP už vyšetrovatelia našli čierne skrinky, sú však čiastočne poškodené. Nie je teda isté, či a koľko dát sa podarí vyšetrovateľom z nich dostať.

Podľa jedného zo svedkov havárie z lietadla unikal dym a pred pádom sa vo vzduchu dvakrát prevrátilo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ethiopian Airlines